ATM Paramı Yuttu Ne Yapmalıyım? 2023 - Teknolobit
Blog

ATM Paramı Yuttu Ne Yapmalıyım? 2023

Günlük hayatta herkesin kullandığı ve her an ihtiyaç duyulabilecek ATM’ler banka şubelerine gitmeden birçok işlemi yapmak için elverişlidir. ATM’lerin en çok kullanılan özelliği para çekmek ve para yatırmaktır. Bu işlemler gerçekleştirilirken zaman zaman ATM’lerde hatalar ve bozulmalar meydana gelebilir. Kredi kartı banka kartı ATM’ye sıkışabilir, yatırılmak istenen para bankamatik tarafından yutulabilir. Burada en sık karşılaşılan sorular ATM paramı yuttu, atm paramı yuttu ne zaman yatar, ATM’ye param sıkıştı ne yapmalıyım gibi sorulardır. ATM paranızı yuttuysa ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu içeriğimizde yer verilen bilgilere göz atabilirsiniz.

ATM Paramı Yuttu Ne Yapmalıyım?
ATM Paramı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM Paramı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM paramı yuttu ne yapmalıyım sorusuna verilebilecek ilk yanıt, yutulan para miktarı ne kadar olursa olsun sakin olmanızdır. Sonrasında ise işlemi gerçekleştirdiğiniz gün, tarih ve saati bir yere not alarak durumun hızlı bir biçimde çözülmesine katkı sağlayabilirsiniz. ATM paranızı yuttuysa, kartınızı çıkarıp takarak hesabınızı kontrol etmelisiniz. Eğer hesabınızdaki tutarda bir düşüş yaşandıysa ATM’nin başında bekleyerek kısa bir sürede çözülebilecek bir problem olup olmadığına bakmanız gerekir. Kısa bir sürede çözülebilecek bir problemse, ATM tarafından yutulan paranız size geri dönecektir. Problem kısa sürede çözülmüyorsa güvenlik görevlisine başvurarak ATM’ye param sıkıştı ne yapmalıyım diye sorabilirsiniz. Güvenlik görevlisi bu problemi çözemezse bu durumda banka çalışanları probleminizi hızla çözecektir. Böyle bir durumda kaldığınızda banka görevlisi sizden iletişim bilgilerinizi isteyecek ve her akşam yapılan sayımdan sonra fazla miktarda çıkan paranın hesabınıza geri aktarılmasını sağlayacaktır. Bu durumda ATM paramı yuttu ne zaman yatar sorusu aklınızda belirmiş olabilir. Paranız kesintisiz bir biçimde sabah saatlerinde hesabınıza yatacaktır.

Şube Dışındaki ATM Paramı Yuttu
Şube Dışındaki ATM Paramı Yuttu

Şube Dışındaki Bankamatik Parayı Yuttu Ne Yapmalıyım?

Paranızı yutan ATM herhangi bir şubeye yakın değilse veya şube kapalıysa daha farklı bir yol izlemeniz gerekir. ATM tarafından paranızın yutulduğu gün ve saati not almak işlemlerinizde size yardımcı olacaktır. Not aldıktan sonra müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetleri numarasını bularak iletişime geçmeniz gerekir. ATM’lerde yaşanan problemlerde her banka birbirinden farklı yol izler bu sebeple en kısa sürede müşteri hizmetlerine ulaşmanız sizin için en doğru yöntem olacaktır. Müşteri hizmetlerine durumu bildirdikten sonra iletişim bilgilerinizi paylaşmanız istenir ve ATM sayımı yapıldıktan sonra yutulan para hesabınıza aktarılır. 

ATM Paraya El Koydu Ne Yapmalıyım?

ATM’ler işlemler için kullanılan makinelerdir ve zaman zaman arızalarla karşılaşmak mümkündür. Eğer ekranda ATM paranıza el koydu uyarısı görüyorsanız paranız ATM’ye sıkışmış demektir. Şubeye yakınsanız ve şube açıksa çalışanlardan yardım isteyebilir, şubeden uzaktaysanız ise müşteri hizmetlerine bağlanıp durumu anlatarak sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

 

Ayrıca bkz: Axess Chip Para Nerede Kullanılır?

 

 

ATM Paraya El Koydu
ATM Paraya El Koydu

Farklı ATM Parayı Yuttu Ne Yapmalıyım?

Müşterisi olduğunuz bankadan farklı bir ATM’de işlem yaparken paranız yutulduysa hangi bankaya ulaşacağınız konusunda soru işaretleriniz oluşabilir. Bu noktada yapmanız gereken ilk şey yine işlemi gerçekleştirdiğiniz tarih ve saati not almaktır. Sonrasında ise müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerine ulaşarak durumu aktarın. ATM sayımı yapıldıktan sonra bankamatiğe sıkışan para tutarınız aynı şekilde hesabınıza aktarılacaktır. Bu durumda farklı bir ATM para yuttu ne zaman alabilirim sorusuyla karşılaşmak olasıdır. Paranın hesabınıza yatması kendi bankanızın ATM’sinden gerçekleştirdiğiniz işleme göre biraz daha uzun sürebilir. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu