Bilgisayar Anakart Öğrenme İşlemi [Windows] - Teknolobit
Yazılım

Bilgisayar Anakart Öğrenme İşlemi [Windows]

Bilgisayar bileşenlerinin en önemli parçalarından birisi olan ve değeri büyük bir parça haline gelen anakart, bilgisayar içerisinde ki tüm iletişimi sağlayan bir döngü sistemidir. Bu yazımızda sizler için anakart öğrenme işlemini anlatmaktayız.

Bir bir bilgisayarın laptop veya masaüstü ayırt edilmeksizin olmazsa olmazı, o bilgisayarı ayakta tutan şey anakart modelidir. Günümüzde birbirinden farklı anakart modelleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Aldığınız veya kullandığınız bilgisayarın anakartı her ne kadar güçlü olursa bilgisayarınızın hızı, performansı da bir o kadar güçlü olacaktır. Bilgisayar alınırken genel olarak ram, işlemci vs bakılmaktadır fakat bilinmesi gereken bir şey var bulunmaktadır. Bu tür işlevlerin ana yeri ise anakart işlemcisidir.

Genel olarak internet üzerinde gezinirken insanlar kullandıkları veya almaya çalıştıkları bilgisayarların anakart öğrenme işlemini araştırdıklarını gördüm ve bunun hakkında bilgilendirici bir yazı yazmak istedim. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan konumuza geçerek bizleri nelerin beklediğini görebiliriz.

Anakart Modeli Öğrenme Yöntemleri

1. Yöntem | Komut ile öğrenme

Bilgisayarınızın en basit anakart öğrenme yolu bu göstereceğim yoldur. Herhangi bir program, uygulama indirmenize gerek kalmadan kolayca bu işlem ile öğrenebilirsiniz.

  • Windows tuşuna basarak başlat menüsüne geliyoruz.
  • Arama kısmına cmd yazıyoruz ve gelen uygulamaya sağ tuş yaparak yönetici olarak çalıştır diyerek giriş yapıyoruz.
  • Daha sonra gelen siyah komut ekranına ”wmic bios get name,serialnumber,version” komutunu kopyalayarak oraya yapıştırıyoruz.

Bu işlemler sonrası ekrana anakartınızın ismi, serial numarası ve modeli gelecektir. Birinci yöntemimiz bu şekilde gayet basit ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Ayrıca bkz: Üniversite İçin Laptop Önerileri 

2. Yöntem | Dxdiag ile öğrenme

Bu ikinci yöntemimizde ise bizleri daha kapsamlı ve bilgisayarımızın birçok özelliğini görebileceğimiz güzel bir özellik sizleri beklemektedir.

  • Bilgisayarınız üzerinden CTRL + R yaparak çalıştır komutunu açıyoruz.
  • Konut kısmına dxdiag yazıyoruz ve enter yapalım.
  • Açılan pencere üzerinde sol üst kısımdan sistem kategorisini seçiyoruz ve bilgilerimiz karşımızda.

Bu dxdiag anakart öğrenme yolu ile bilgisayarınızın ram, ekran kartı, ses özellikleri gibi daha birçok özelliğini kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarların en basit anakart model ve isim öğrenme yolu bu paylaştığım iki yol ile yapılmaktadır. Program, yazılım gibi şeylerin indirilmesine gerek kalmadan kolayca işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Aşağıda bulunan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilir ve bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu