Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Alma [2021] - Teknolobit
Blog

Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Alma [2021]

Akıllı cihazlarda bildiğiniz üzere ekran görüntüsü (screenshot) bulunmaktadır ki hepimizin kullanmış olduğu harika bir araçtır. Telefon ve tabletlerde ekran görüntüsü almak genel olarak basit bir işlemdir ki ya tuşlar yardımı ile ya da bildirim menüsünden tek bir tık ile kolaylıkla halledebilirsiniz.

İnternette gezinirken karşıma çıkan bilgisayardan ekran görüntüsü alma adlı bir başlık gördüm ve kolay bir anlatım ile birlikte size sunmak istedim. Dilerseniz derhal konumuza hızlı bir şekilde geçiş yaparak bizleri nelerin beklediğine göz atabiliriz.

Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır ?

Bilgisayarlarınızdan ekran görüntüsü alabilmek için sizlere 2 farklı yöntem göstermek istedim. Şimdi ilk olarak windows 10 ekran görüntüsü alma işlemini göstereceğim ki bu tamamen programsız kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

  • İlk olarak sağ alt bölümden Bildirim kutusuna tıklıyoruz.

  • Daha sonra ise açılan pencereden Genişlet butonuna tıklıyoruz.
  • Gelen araçlardan Ekran Alıntısı alanına tıklıyoruz.
  • Yukarıya seçenekler gelecektir, siz ekran görüntüsü almak istediğiniz alanı seçerek enter tuşuna tıklıyoruz.

Enter yaptıktan sonra orada bulunan bildirim alanına aldığınız ekran görüntüsü gelecektir ve ona tıklayarak gerekli işlemleri tamamlayabilirsiniz. Şimdi bütün windows sürümlerinde kullanabileceğiniz bir program olan Lighshot programına geçerek bizleri hangi adımların beklediğine göz atalım.

Ekran Görüntüsü Alma Programı ”Lighshot”

Bizlerinde severek kullanmış olduğu ekran görüntüsü alma programı olan ligshot, alanında gerçekten başarılı olan bir programdır. Ufak boyutlu bir program olmakla birlikte işlevini son derece iyi bir şekilde yaparak istediğiniz gibi ekran görüntüsü alabilmenize olanak sağlamaktadır.

Almış olduğunuz ekran görüntülerine ok işareti, kutu içerisinde alma, renki yazı gibi birçok seçeneğin bulunduğu bu program tamamen ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Bu programı hem mac hem de windows işletim sistemlerinde kolaylıkla kullanarak ekran görüntülerinizi almaya başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu