Bulut Depolama Nedir? - Teknolobit
Blogİnternet

Bulut Depolama Nedir?

Bulut depolama, verilerin bir ağ (genellikle internet) üzerinden korunduğu, yönetildiği, yedeklendiği ve kullanıcılara sunulduğu bir depolama hizmet modelidir. Kullanıcılar genellikle bulut depolama hizmetleri için tüketim başına aylık ücret üzerinden ödeme yapar.

Bulut depolama, anında erişebilirlik sağlayan çok kullanışlı ve ölçülü kaynaklar ile sanallaştırılmış bir depolama altyapısına dayanır. Bulut tabanlı veriler, şirket içinde veya üçüncü taraf bulut sağlayıcısı tarafından yönetilen bir veri merkezinde bulunan depolama sunucularındaki havuzlarda depolanır.

Bulut hizmeti sağlayıcıları, buluta aktarılan verileri yönetir ve sürdürür. Bulut depolama hizmetleri isteğe bağlı olarak kapasitesi artırılıp azaltılarak sağlanır. Bulut depolama seçen kuruluşlar, şirket içi depolama altyapısı satın alma, yönetme ve bakımını yapma ihtiyacını ortadan kaldırır. Bulut depolama, gigabayt başına depolama maliyetini önemli ölçüde düşürür.

Bulut Depolama Hizmetleri

Bulut depolama hizmetleri, faydalı bir depolama modeline dayanmaktadır. Kullanım başına ödenen fiyatlandırmalar ile kullanıcılar ve şirketler için büyük bir özgürlük sunar. Bulut depolama sağlayıcıları ayrıca sınırsız yer alma ve talep üzerine depolama kapasitesini artırma ve azaltma gibi ihtiyaçları da karşılar.

Bulut depolama hizmetleri için önde gelen kullanım örnekleri arasında yedekleme, dosya paylaşımı, dosya aktarımı, arşivleme, veri depolama yer alır. Birçok müşteri tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış olan bir genel bulut depolama hizmeti, her müşteri için veri izolasyonu, erişim ve güvenlik gibi son derece önemli ayrıntıları barındırır.

En İyi Bulut Depolama

Bulut depolama hizmetleri sunan şirketler genellikle aylık olarak gigabayt başına ücret alırlar. Aktarılan veri miktarı ve erişim ücretleri için de ek ücretler ödeyebilirler. Amazon, Microsoft ve Google Drive, en iyi bulut depolama sağlayıcılarıdır. Genel bulut hizmeti sağlayıcılarının diğer örnekleri Apple (icloud depolama), Dropbox, IBM, Yandex bulut depolama olabilir. Bununla birlikte toplamda 20’ye yakın bulut depolama hizmeti veren ve güvenilir şirket bulunmaktadır.

İcloud Depolama

Bireysel kullanıcılar için en iyi bulut depolama Apple’ın mı bilemiyoruz ancak Iphone kullanan çoğu kişi icloud depolama birimini oldukça fazla kullanıyor. Bunun sebeplerinin başında Apple’ın 5 GB’a kadar ücretsiz bir depolama alanı sunması olabilir. Bununla birlikte aylık ücretli bulut depolama fırsatlarından yararlanmak istiyorsanız 50 GB: 6,49 TL, 200 GB: 19,99 TL ve 2 TB: 64,99 TL olarak fiyatlandırılmış durumda. Apple’ın sunduğu bulut depolama hizmetleri de her paket için değişkenlik gösterebiliyor. Önemli belgeleri klasörleyerek her yerden ulaşabilir hale getirmek için oldukça iyi bir yöntem olduğunu düşünüyoruz.

Bulut Depolama Nedir?
Bulut Depolama Nedir?

ayrıca bkz: Office Ürün Anahtarları [YENİ]

Yandex Bulut Depolama

Yandex bulut depolama hizmeti kişisel kullanımlar için oldukça mantıklı çünkü Yandex 20 GB’a kadar ücretsiz bir bulut depolama hizmeti sunuyor. Çok yakında en iyi bulut depolama şirketlerinin arasına girecek şekilde kullanıcılarının avantajlar sunan Yandex bulut depolama oldukça kullanışlı. Ayrıca 10 GB daha ücretsiz kullanımını alabilmek adına Proje-Y olarak adlandırılan alanda bazı görevleri yapmanız gerekiyor. Bununla birlikte 1 TB’a kadar kullanım alanı sunabilen Yandex bulut depolama ya da bilinen ismi ile Yandex Disk ayda sadece 2 Dolar olarak belirlenmiş. Bununla birlikte kullanıcılarına ücretsiz bir belge editörü de sunuyor.

Google Drive

Tüm bulut depolama hizmetleri arasında en çok tercih edilen Google Drive övgüyü kesinlikle hak ediyor. Özellikle Android kullanıcılarının vazgeçilmezi haline gelmiş olan Google Drive 15 GB’a kadar ücretsiz bir şekilde belgelerinizi saklıyor. Bunun dışında Apple kullanıcıları da rahatlıkla kullanabiliyorlar. Google Drive ile birlikte Google dökümanlar ve e-tablolar gibi birçok hizmeti de alıyorsunuz. Üstelik Google Drive tüm bulut depolama hizmetleri sunan şirketlere göre en güvenilir olan yer. Google Drive’ı 30 TB kapasiteye kadar da artırabilmeniz mümkün. Bununla birlikte fiyatlandırmalar ise şu şekilde; 100 GB: 5.79 TL ve yıllık ödeme planına göre 57.99 TL, 200 GB: 11.59 TL ve yıllık ödeme tutarı 115.99 TL, 2 TB: 28.99 TL ve yıllık 289.99 TL olmaktadır.

Google Drive aynı zamanda 10 TB, 20 TB ve 30 TB bulut depolama hizmetleri de sağlamaktadır. Bu durumda aylık olarak 10 TB: 289.99 TL, 20 TB: 579.99 TL ve 30 TB: 869.99 TL olarak fiyatlandırılmıştır.

Size en uygun bulut depolama hizmetini ve planını seçerek bilgilerinizi güvenli ve hızlı kullanıma göre saklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu