DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Çözümü - Teknolobit
İnternet

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Çözümü

Bilgisayarlarımızda zaman zaman farklı hatalar ile karşı karşıya kalabilmekteyiz. Bazen yazılımsal problemler ile karşılaşırken, bazen de internet ile alakalı sıkıntılar bizleri karşılayabiliyor. Bu durumlarda genel olarak internetten sorunu araştırarak, konuyu anlamaya ve çözüm yollarını uygulamaya çalışıyoruz. Genel olarak bizlerde en çok sıkıntı yaşanılan ve sizlerden gelen istekler doğrultusunda paylaşımlar yapmaktayız. Bu paylaşımımızda da yine aynı şekilde son zamanlarda birçok kişinin yaşamış olduğu DNS konusunu ele alacağız.

Birçok kişinin almış olduğu DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor” hatası, popüler başlıklardan birisidir. İnternette yaptığım araştırmalarda, çok sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğunu fark ettim. Benim de başıma gelmesi nedeniyle sizlerle birlikte bu konuyu beraber ele almak istedim. Aynı zamanda bu sorunun birkaç farklı çözüm yolu da yer almaktadır. Bu çözüm yollarını beraber ele alarak, uygulamaya geçiş yapacağız.

İlk olarak hatanın ne olduğuna bir göz atalım ve sonrasında ise gerekli çözüm yollarına geçiş yapalım. Bu sayede aklınızda yer alan hataları da kolaylıkla görmüş ve kafanızdan atmış olabiliriz. Lafı daha fazla uzatmadan merak edilen konu başlıklarımıza geçiş yapabiliriz.

“DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor” Hatası Nedir?

Bildiğiniz gibi DNS, tarayıcılarda yer alan alan adlarını IP adresine çevirerek, internet sayfalarının açılmasını sağlamaktadır. DNS sunucularında ad çözümleme işlemi eğer yolunda gitmezse, “DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor” hatası ile karşılaşılmaktadır. Kısaca bahsetmek gerekirse bu hatamız; DNS sunucularındaki bir hata nedeniyle, yanlış yapılandırılma sonucunda ortaya çıkan DNS ayarları, eski bir tarayıcı gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Peki “DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Çözüm Yolları” nelerdir? Kısaca buradaki sorunu çözüm yoluna kavuşturacak olan başlıklarımıza hızlıca geçiş yapabiliriz. Bu sayede bizleri nelerin beklediğini de görmüş olabiliriz.

“DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor” Hatası Çözümü 

Aşağıda başlıklar haline paylaşmış olduğum çözüm yollarını uygulayarak, hızlıca sorunun çözüm yollarına kavuşabilirsiniz.

Farklı Bir Tarayıcı Deneyin

DNS ile alakalı bir problem yaşandığında, ilk olarak tavsiye edilen çözüm yolu tarayıcı değişikliğine gitmektir. Genel olarak tarayıcıların önbellek ile alakalı sorunları olabildiğinden, DNS kısmında ufak sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Bilgisayarınızda yer alan Firefox, Chrome, Mozilla vb tarayıcılara geçiş yaparak, denemeler yapabilirsiniz. Eğer başka bir tarayıcıda DNS sorunu ile karşılaşmazsanız, kullandığınız ana tarayıcıyı kaldırarak yeniden kurulum yapabilirsiniz. Aynı zamanda önbellek temizleme işlemini de denemenizi tavsiye ederim.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Çözümü
DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Çözümü

Modemi Yeniden Başlatın

DNS, internet ile bağlantılı olan bir araç türüdür. Bu sebepten dolayı modeminiz ile alakalı problemler de, aldığınız bu hatayı tetikleyebilir. Yönlendiricinizin önbelleğini temizlemek ve temiz bir ağ ortamı için, modemi yeniden başlatma fikri harika bir çözüm yoludur.

Modemi yeniden başlatmak için bu adımları uygulayınız;

  • Modeminizin güç kablosunu çıkarın,
  • Yaklaşık fiş çekik 30-40 saniye bekleyin,
  • Modeminize güç kablosunu yeniden takın.

Buradaki işlemleri uyguladığınızda modeminiz daha sağlıklı ve önbellek temizlenmiş bir şekilde başlayacaktır. Aynı zamanda yaşadığınız DNS sunucusu yanıt vermiyor problemi de, ortadan kalkmış olacaktır.

DNS Önbelleği Temizleyin

Bağlı olduğunuz ağın DNS önbelleği temizleme yöntemi, en geçerli adımlardan birisidir. Bu işlemi yapmak için bilgisayarımızdan birkaç farklı adımı takip etmeniz ve uygulama yapmanız gerekmektedir. Kısaca maddeler halinde göz atarak, DNS önbellek temizleme işleminin ne olduğunu öğrenebiliriz.

  • Başlat menüsünü açıyoruz,
  • Arama kısmına “komut istemi” yazıyoruz ve gelen programı açıyoruz,
  • Açılan ekrana ise “ipconfig /flushdns” yazarak enter butonuna tıklıyoruz.
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu adımları tamamladıktan sonra hızlı bir şekilde DNS önbellek temizleme işlemini uygulamış olmaktayız. Son derece basit ve kolay adımlar eşliğinde, uygulamaya koyulabilirsiniz.

Bilgisayarı Yeniden Başlatın

İnternet ortamında alınan birçok farklı hata, bilgisayarı yeniden başlatma sonucunda düzelmektedir. Bu durum genel olarak ağ servisinin yenilenmesi ve sıfırlanması ile birlikte, çözüm yoluna kavuşmaktadır. Sizlerde bilgisayarınızı yeniden başlatarak, DNS sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda bilgisayarınızı kapattıktan sonra güç kablosunu yaklaşık 30 saniye boyunca çekmeniz, daha sağlıklı bir adım olacaktır.

Farklı Bir Ağa Bağlanın

DNS ile kaynaklı olan sorunlar, birçok zaman bağlı olan internet ile alakalı olabilmektedir. Bu tür durumlarda genel olarak farklı bir ağa bağlanma uygulamasını tavsiye etmekteyim. Bu sayede sorunun internetinizden ya da sitelerden kaynaklı olduğunu kolaylıkla anlamış olmaktayız. Farklı bir ağa bağlanın ve yeniden başlatma yapın. Sonrasında ise tarayıcınızdan hata aldığınız bir siteye girmeye çalışın. Sonuca göre yazılımsal ya da internetten kaynaklı bir problem olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle birlikte DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Çözümü başlığı altında bilgilendirme yapmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazmayı unutmayın. Aynı zamanda sorunu önceden yaşamış kişiler, buldukları çözüm yollarını da paylaşabilirler.

Ayrıca bu içeriklerde de dikkatinizi çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu