En Çok Atanan Meslekler [2021]

 En Çok Atanan Meslekler [2021]

Üniversite sınavına girmeye hazırlanan adayların en çok merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi de hangi mesleğin kolay ataması olduğunu öğrenmektir. Bizlerde bu yazımızda genel ortalamalara bakarak en kolay atanan meslekler listesi hazırlayarak sizlerle birlikte paylaşmak istedik.

Genel olarak yapılan araştırmalara göre işsizlik bölümünün birçoğu üniversite mezunu olduğu görülmektedir ki bu durum maallesef ülkemiz adına kötü bir durum. Üniversite seçimlerine genel olarak yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de mesleklerin atanması ve tabii ki iş bulunması hakkında araştırma yapılmamasıdır. Bu durumda mezun olduktan sonra iş bulma konusu maallesef bir hayli zorlaşmaktadır diyebilirim. Dilerseniz konuyu daha fazla uzatmadan listemize geçerek bizleri hangi mesleklerin beklediğine kolayca göz atabiliriz.

En Çok Atama Yapılan Bölümler

Hukuk Fakültesi


Ülkemizde atama konusunda en iyi olarak nitelendirebileceğimiz bölümlerin başında Hukuk Fakültesi gelmektedir. Mezun olduktan sonra kısa bir süre zarfında iş bulabilme ve tabii ki atanma ihtimalinizde yüksek olacağı için üniversite seçimlerinizde tercihlerinizden bir tanesi olabilir.

Sağlık Bölümleri

Türkiye’de özellikle son zamanlarda oluşan hastalık vb gibi olaylardan ötürü ihtiyaç olarak ataması yapılan bölümlerden bir tanesi de Sağlık Bölümü‘dür. Tıp, Ezcacılık, Diş Hekimliği gibi sağlık bölümlerinden mezun olduğunuzda iş bulabilme ve atanma imkanınız çok daha yüksek olacaktır.

Mühendislik Bölümü

Ülkemizde hemen hemen her üniversitede bildiğiniz üzere mühendislik ile alakalı bir bölüm bulunmaktadır. Mühendislik bölümleri kpss bölümünde yüksek puan gerektirdiği için birçok kişi tarafından tercih edilmemektedir ki bu durumda sizler atama konusunda şanslı adaylardan bir tanesi olabilirsiniz.

Çocuk Gelişimi Bölümü

Ataması kolay ve puan olarak düşük bir bölüm istiyorsanız mutlaka bu bölüme de göz atmanızı tavsiye etmekteyiz. Çocuklar ile ilgilenme konusunda büyük bir sorumluluk bilinciniz olması gerektiğini hatırlatarak bu bölümü tavsiye etmekteyiz ki eğer istediğiniz bir alan değilse tabii ki tercih etmemeniz daha mantıklı olacaktır. Genel olarak kpss ile 60-65 puan ile birlikte atamalar yapıldığı görülmektedir.

Sosyal Hizmet veya Sosyal Çalışmalar

Sosyal hizmet veya sosyal çalışmalar bölümleri de genel olarak atama konusunda sıkıntı çekmeyen bölümlerden bir tanesidir. Genel olarak atama puanı düşüktür ve kamuya personel alımı çok fazla olduğu için mutlaka bu bölümü üniversite sınavında yazmanızı tavsiye edebilirim ki tabii ki bölüm ile alakalı araştırma mutlaka yapmalısınız.

Veterinerlik

Ülkemizde bildiğiniz üzere sayısal olarak bölüm okuyanların iş bulma ve atanma konusunda şanslarının daha yüksek olduğunu bilmekteyiz ki bunlardan bir tanesi de veterinerlik bölümüdür. Mezun olduktan hemen sonra belgeniz ile birlikte eğer atanmama gibi bir söz konusu olursa kendi dükkanınızı açarak da işinizi yapabilirsiniz.

Bu yazımızda ülkemizde ki en çok atanan meslekleri listeleyerek sizlerle birlikte paylaşmak istedik ki umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sizlerde atanması basit ve iş olanağı açısından geniş yelpazesi olan bir meslek olduğunu düşünüyorsanız aşağıda bulunan yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın