En İyi Linux Dağıtımları 2022 [Güncel Rehber] - Teknolobit
Yazılım

En İyi Linux Dağıtımları 2022 [Güncel Rehber]

Linux, dünyada en çok kullanılan ve tercih edilen işletim sistemlerinden bir tanesidir. Windows kadar kullanım görülmese dahi, insanlar için ayrı bir konumda olduğunu söyleyebilirim. Linux sistemleri genel olarak basit ve özellikleri düşük olan sistemlerde daha fazla tercih edilmektedir. Bunun yanında internet üzerinde program yada dil ile alakalı çalışanlar da ara sıra linux işletim sistemi ile çalışmaktadır.

Peki hangi linux işletim sistemini tercih etmeliyiz? Eğer sizlerde cevabı merak ediyorsanız doğru yazıdasınız. Sizler için bir liste hazırladım ve bu listeye en iyi linux dağıtımları isimlerini ekledim. Güncel ve popüler olan isimleri eklemeye çalıştım. Umarım sizlerin de hoşuna giden isimler listede yer almaktadır.

Dilerseniz ilk olarak Linux işletim sistemini tanımak adına kısaca bir tanım yapalım ve sonrasında listemize geçiş yapabiliriz.

Linux Nedir? Ne İşe Yarar?

Linux, Windows isminden hemen sonra gelen işletim sistemlerinden bir tanesidir. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olması nedeniyle, birçok kişinin tercih etmiş olduğu bir sistemdir. İşletim sistemleri özellikle bilgisayar alanında önemli bir faktördür. Bilgisayarlarda ilk sırada Windows gelirken, sonrasında ise Linux işletim sistemi gelmektedir.

Linux; Açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Diğer işletim sistemlerinden ayrılan en büyük özelliği de budur. Bu durumda da kullanıcıların Linux kullanırken sistemi düzenleyebileceği ve kendilerince geliştirebileceği anlamına gelmektedir. İçerisinde Windows kadar program ve oyun desteklenmese de, birçok farklı programın Linux ile uyumlu olduğunu görmekteyiz.

Linux yazılımında tüm kodları ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına açık halde paylaşıldığını görmekteyiz. Bu bir noktada işletim sistemini kullanırken özgür olduğunuz anlamına da gelmektedir.

En İyi Linux Dağıtımları 2022

Günümüzde onlarca farklı linux dağıtımları olduğunu söyleyebilirim. Sizler için hoşuma giden ve işlevsel olarak sizlerin de işine yarayacak olan isimleri listeye dahil etmek istedim. Umarım sizler içinde faydalı ve bilgi içeren bir liste türü olmuştur.

Ubuntu

Ubuntu
Ubuntu

Günümüzün en çok bilinen ve popüler işletim sistemlerinden birisi Ubuntu‘dur. Linux dağıtımı denildiğinde genel olarak hafızalarda ilk canlanan isimdir. Dünya üzerinde büyük bir kullanıcı topluluğuna sahip olan Ubuntu, büyük bir ekip ile birlikte çalışılarak geliştirilmektedir. Bulut sistemi mantığı ile çalışan bu sistemi kullanmak maallesef ücretsiz değildir. Bu durum her ne kadar dezavantaj olarak gözükse dahi, birçok kişinin ücretine değdiğini görüşlerini almaktayım.

Chrome OS

Chrome OS
Chrome OS

Bir diğer en iyi linux dağıtım isimlerinden biriside Chrome OS işletim sistemidir. Basit ve sade bir yapıya sahip olan bu sistemi, günümüzde on binlerce kişi tercih etmektedir. Chromebook’lar için geliştirilen bu sistem genel olarak sadece Mail, Office, Chrome gibi kullanım gösteren kişiler için tercih edilmektedir. Basit ve hafif bir işletim sistemi olduğunu söyleyebilirim. Oldukça basit bir kullanımı olan bu işletim sisteminde overlock işlemlerine izin verilmemektedir.

Tema olarak windows yada diğer isimler ile benzerliği bulunmamaktadır. Chrome OSda genel olarak Android yapısına bir benzerlik yer almaktadır. Bu sebepten dolayı da kolay bir kullanım yapısı bulunuyor diyebilirim.

Linux Mint

Linux Mint
Linux Mint

Linux Mint, yeni başlayanlar için kullanılabilecek en iyi ve minimal işletim sistemlerinden bir tanesidir. Başlangıç seviyesi için en ideal linux işletim sistemi olduğunu söyleyebilirim. Windows’a yakın bir Linux olarak adlandırılan Linux Mint, cinnamon arayüzü ile birlikte harika bir görünüm sağlamaktadır. İşletim sisteminde veri toplama özelliğinin olmaması büyük bir avantaj haline gelmektedir. Bunun yanı sıra açık kaynak kodlu olması da özellikle programcıların çalışması için büyük bir nimet olarak adlandırabiliriz.

ayrıca bkz: En İyi Direksiyon Seti Tavsiyeleri [2022]

Zorin OS

Zorin OS
Zorin OS

Zorin OS, Kendimin bizzat deneyimlemiş olduğu ve ilk kullanımda dahi hoşuma giden bir isimdir. Eğer MacOs yada Windows üzerinden geçiş yapacaksanız, Zorin OS doğru bir tercih diyebilirim. Ücretsiz olarak Core, Lite ve Education sürümleri yer alan bu işletim sistemi, basit ve kolay kullanımı olan bir yapıya sahiptir.

Mac bilgisayarlarda çalışabilen bir sisteme sahiptir. Çok eski özelliklere sahip olan bilgisayarlarda çalışmadığını da sizlere belirtmeliyim.

MX Linux

MX Linux
MX Linux

Ücretsiz Linux dağıtımları listemizin bir diğer ismi ise MX Linux isimli programdır. Üç farklı masaüstü ortam seçeneği ile kullanıcılarını karşılayan bu sistem, orta ağırlıkta olan bir Linux dağıtımıdır. Bildiğiniz üzere Fluxbox, KDE ve XFCE isimleri, Linux için ilgi odağı olmuş durumdadır. MX Linux ile birlikte bu özelliklere sahip olmak çok daha basit bir durumdadır. Gün geçtikçe büyüyen yapısı ile birlikte, daha farklı özelliklere sahip olmaktadır.

Bu yazımızda sizlerle birlikte En İyi Linux Dağıtımları 2022 başlığı adı altında paylaşımda bulunmaktayız. Listeye eklemiş olduğum sistem isimleri genel olarak işinize yarayacak seviyede olanlardır.

Tabi ki piyasada onlarca farklı Linux dağıtımı yer alıyor. Ben biraz daha popüler ve birçok işinizi görecek isimleri eklemeyi tercih ettim.

Aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazarak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu