En Yaratıcı 10 İnovasyon Örnekleri - Teknolobit
Blog

En Yaratıcı 10 İnovasyon Örnekleri

Günümüz çağında yaptığımız ve yapacağımız birçok şeyi kolaylaştırmak için adımlar atmaktayız. Hayatımızın her alanında birçok iş alanına karşı farklı inovasyon örnekleri bizleri karşılamaktadır ki çoğu zaman da bu kolaylıkları kendimiz için bizler üretmekteyiz.

İnovasyon kelimesinin anlamına göz attığımızda ise Türkçe anlamı olarak “yenilik”, “Yenileşim”, “Yenilenme” gibi farklı anlamlar taşımaktadır fakat asıl anlamı bu kelimelerin çok daha ötesinde diyebilirim. Özellikle okul ödevleri için birbirinden farklı inovasyon örneklerini bu yazımızda sizler için paylaşarak yardımcı olmaya çalışacağız. Dilerseniz derhal listemize geçebilir ve bizleri nelerin beklediğine göz atabiliriz.

Panjur üzerinden Elektrik Elde Etme

Evimizin camlarında kullanmış olduğumuz panjurlar, bildiğiniz üzere evimizi güneşten koruyan en faydalı ev eşyalarından birisidir. Yaratıcı bir çözüm olarak ise panjurdan elektrik üretim çalışması yapılarak elektrik açısından büyük bir tasarruf yapıldığını görebilmekteyiz. [Tasarımcı: Yevgen Erik]

Tahterevalli ile Çocuklardan Elektrik Üretimi Fikri

Parklar günlük yaşamın hemen hemen her anının dolu olduğu ve çocukların vazgeçilmez oyun alanlarından bir tanesidir. Playground Energy isimli bir firma çocukların park alanlarında oyun oynayarak kolay elektrik üretmesi için farklı düzenekler geliştirerek park içerisindeki aletlere yerleştirmektedir. Örnekte gördüğümüz ise tahterevalli üzerinde çocuklar oynayarak elektrik üretmektedir.

Akıllı Yatak ile Kendi Kendini Toplayan Yorgan

Evimizin olmazsa olmaz odalarından yatak odaları bildiğiniz üzere uyumak için harika bir alandır. İnsanlar rahat edebilmek adına evlerine aldıkları yatakları özen göstererek seçmektedirler ki sıradaki inovasyon örneğimiz ise kendi kendini toplayan yorgan örneğidir. Smart duvet isimli yatakta istediğiniz zaman üzerinde ki bulunan yorgan kendini toplamaktadır ve tabii ki her iki tarafında ısı derecesini kendine göre ayarlayabilme imkanı bulunmaktadır.

USB ile Şarj Edilebilen Piller 

Hayatımızın her alanında kullanmış olduğumuz piller, artık usb bellekler ile şarj edilerek bizleri büyük bir yükün altından kurtarmaktadır. Özellikle seyahat esnasında mouse gibi teknolojik aletlerin pilleri anlık olarak zayıflayıp bitebiliyor ki tam bu anda usb ile şarj edilen piller devreye girerek kısa bir süre içerisinde pilleri şarj edebilmektedir.

Sürekli Kuru Kulan Oturma Bankları

Dışarı çıktığımızda üzerimize bir yorgunluk çöktüğünde genel olarak oturulacak bir bank aramaktayız. Özellikle kış aylarında veya yağmurlu havalarda dışarıda bulunan hemen hemen üstü açık hiç bir yere oturabilme imkanımız bulunmamaktadır fakat görsel gördüğünüz inovasyon örneği ile birlikte artık banklar ıslansa dahi sizler kolaylıkla ıslanmadan oturabileceksinizdir. Yanda bulunan çevirme kolu ile birlikte otururken kuru tarafını açabilecek, kalktığınızda ise ıslak yeri geri getirerek bir başkasının oturması için kuru yeri hazırlayabileceksinizdir.

Ütü Yapma Derdine Son, Harika Ütü İnovasyonu

Hayatımızın her alanında aslında bizlere kolaylık sağlayan araç gereçler bulunmaktadır. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi derken sıra ütü yapmaya geldiğinde iş biraz daha zorlaşmaktadır ki tam bu sırada harika bir icat bizleri karşılamaktadır. Uzun bir makinenin içerisine kıyafetlerinizi asmanız halinde 3 dk içerisinde kolaylıkla hem kurulayıp hem de ütüyü otomatik olarak yapmaktadır.

Hızlı Buz Çözme İnovasyon Örneği

Hayatımızın bir çok zaman çerçevesinde anlık olarak iş çıkması veya misafir gelmesi gibi olaylar başımıza gelebilmektedir. Genel olarak et ve hazırda beklettiğimiz bazı ürünleri buzluğa atmaktayız ve haliyle bu ürünler donmaktadır. Anlık olarak bir et ihtiyacınız olmasının karşısında Yeti Touch buz çözücü sizlerin imdadına koşmaktadır. Bildiğiniz gibi bir buzun çözünme süresi yaklaşık yarım saati bulabilmektedir fakat bu harika tepsi ile birlikte bu süre 4 dk gibi bir süreye inebilmektedir.

Elektrikli Araçları Şarj Eden Yollar

Günümüz çağında elektrikli araçlar bir hayli çoğalmış durumda ve tabii ki bu hem çevremize hem de doğamıza katkıda çok büyük bir pay taşımaktadır. Elektrikli araçlar bildiğiniz üzere şarj edilebilmek için benzinlik gibi veya farklı istasyonlar bulunarak şarj edilmektedir. Burada geliştirilen harika inovasyon örneği ise elektrikli araçları şarj edilen yol diyebiliriz ki araçlar o şeritten gittiği sürece elektrikli araçları şarj olmaktadır.

Ağırlıklı Battaniye ile Rahat Uyku Dönemi

Uyurken sinir, stres, korku gibi tüm kaygıları sizden alan ve rahat uyumanızı sağlayan bir yorgan düşünün, evet bu bir gerçek. Burada hazırlanan inovasyon örneği vücut ağırlığının %10 gibi bir seviyesinde olarak uyuyan kişinin kucaklanmış gibi bir hissiyat yaşatmaktadır ve tabii ki bu da bu kişiyi son derece rahatlatarak çok daha güzel bir uyku uyumasını sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu