Getir Sipariş İptal Etme Nasıl Yapılır? - Teknolobit
Blog

Getir Sipariş İptal Etme Nasıl Yapılır?

Getir, ülkemizde binlerce kişi tarafından kullanılan en iyi alışveriş yapma uygulamalarından birisidir. Ülkemizde her şehirde bulunan ve insanların internet üzerindeki yaptıkları alışverişleri çok hızlı bir şekilde ulaştıran bir ağdır. Bu yazımızda ise sizlerle getir sipariş iptal etme yöntemini kolay bir şekilde anlatacağız.

Bildiğiniz üzere Getir uygulaması, gün geçtikçe çok daha fazla kişi tarafından kullanılmaya devam ederek büyümektedir. İçerisinde barındırdığı çeşitlerle de kullanıcıların beğenisini kazanmaktadır. Siparişlerinizin kayıdı oluştuktan sonra uygulama üzerinde maallesef sipariş iptal etme butonu bulunmamaktadır. Aşağıda sizlere bu işlemi nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Getir, Sipariş İptali Nasıl Yapılır?

Getir üzerinde aldığınız siparişin iptali maallesef uygulama üzerinden gerçekleşmemektedir. Siparişleri iptal edebilmek için Getir Müşteri Hizmetleri (0850 532 50 50) hattını aramanız ve gerekli gerekçenizi söylemeniz gerekmektedir.

Getir, kasıtlı olarak yapılan sipariş iptallerini bazı gerekçeler dışarısında maallesef kabul etmemektedir. Bu gerekçelerden bazıları ise; Yanlış Adrese Gönderilmesi, Siparişin Yanlış Olması, Siparişin Gelmemesi, Elektrik Arızası, Kaza gibi vb nedenlerdir.

Sürekli sipariş iptalini kasıtlı olarak yapmaya çalışan hesaplar, Getir uygulaması üzerinden silinmektedir. Bu sebepten dolayı bu tür şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlere getir sipariş iptal etme, getir sipariş iptali nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını paylaşmak istedik. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Bizleri Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip ederek kolaylıkla güncel paylaşımlarımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu