Google Adsense Nedir, Ne Kadar Kazandırır? - Teknolobit
AdsenseBlog

Google Adsense Nedir, Ne Kadar Kazandırır?

Dijitalleşme günden güne artarken internet kullanarak para kazanmak da çok daha kolay hale gelmiştir. Dijital mecralardan para kazanmanın birbirinden farklı yöntemleri bulunur. Bunlardan bir tanesi de internet üzerinden içerik üreterek gelir elde etmektir. Google AdSense ile ürettiğiniz içeriklere reklam alarak ve bunu düzenli olarak yaparak para kazanabilirsiniz. Google AdSense ile gelir elde etmek için özgün içerikler oluşturmanız ve bu içerikleri oluşturacağınız bir web sitesi ya da Youtube hesabına sahip olmanız yeterlidir. Bu içeriğimizde Google AdSence nedir, Google AdSence ne kadar kazandırır, Google hesabı nasıl açılır sorularının yanıtlarına ulaşabilirsiniz. 

Google AdSense Nedir?

Google AdSense sayesinde dijital ortamda içerik üreterek gelir elde etmek oldukça kolay hale gelmiştir. Eğer bir Youtube kanalına sahipseniz ya da kendinize ait bir web siteniz varsa çeşitli markalardan reklam alarak Google AdSense ile bu mecralardan gelir elde edebilirsiniz. Google AdSense, size ait bir Youtube kanalı ya da web sitesinde reklam verenlerin reklamlarını yayınlar. Böylece videonuzun içinde ya da web sitenizde yayınlanan reklamlar üzerinden para kazanabilirsiniz. Google sistemi farklı mecralarda yayınlayacağı reklamları seçerken içeriğe ve hedef kitleye uygun reklamlar seçmeye dikkat eder. Yani web sitenizin ya da kanalınızın içeriği hangi konuyla alakalı ise o konuya benzer ürün ya da hizmetlerin reklamlarının yer almasını sağlar.

Google AdSense Hesabı Nasıl Açılır?

Google AdSense Hesabı Nasıl Açılır
Google AdSense Hesabı Nasıl Açılır

Google AdSense hesabı nasıl açılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Google AdSense hesabı oluşturmak için bir Google hesabına ve içeriklere sahip olmanız gerekir. Eğer özgün bir içeriğiniz varsa ve bu içerik Google AdSense politikalarına uyum sağlıyorsa AdSense hesabınızı rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Peki ya Google AdSense hesabı nasıl açılır?

  • Google AdSense web sitesine giriş yapın.
  • Başla butonuna tıklayın.
  • Başladıktan sonra Google Adsense’in sizden istediği bilgileri doğru bir biçimde doldurun.
  • Bilgileri doldurduktan sonra Google hesabınızı oluşturun.
  • Bulunduğunuz ülke ve bölgeyi girin.
  • Şart ve koşulları okuduktan sonra hesap oluştur butonuna tıklayın.
  • Yukarıdaki adımları sırasıyla gerçekleştirerek bir Google AdSense hesabına sahip olabilirsiniz.

Google AdSense Uygunluk Kriterleri Nelerdir?

Google AdSense Uygunluk Kriterleri
Google AdSense Uygunluk Kriterleri

Google AdSense ile içeriklerinize reklam alarak gelir elde etmek istiyorsanız hesabınızın Google AdSense uygunluk kriterlerini sağlaması gereklidir. Google AdSense uygunluk kriterleri nelerdir?

  • İçeriklerinizin tamamen özgün olması gerekir.
  • Youtube kanalınızda ya da web sitenizde oluşturduğunuz içerikler Google AdSense program politikalarına uyumlu olmalıdır.
  • Google AdSense aracılığı ile para kazanmak istiyorsanız 18 yaşından büyük olmanız gerekir.

Bu uygunluk kriterlerini sağlamanız halinde bir AdSense hesabı oluşturabilir ve Youtube ya da web sitenizde oluşturduğunuz içerikler ile gelir elde edebilirsiniz.

Google AdSense Ne Kadar Kazandırır?

Google AdSense ile para kazanmak istiyorsanız internet reklamcılığı olarak bilinen ve tıklama başına maliyet sağlayan Google Adwords’e de bakabilirsiniz. Google AdSense ile alacağınız reklamlar için ne kadar gelir elde edeceğinizi tahmini olarak hesaplayabilirsiniz. Web sitenizi ya da Youtube kanalınızı günlük olarak kaç kişinin ziyaret ettiği elde edeceğiniz gelir konusunda belirleyici bir faktördür. İçeriklerinizin tıklanması arttıkça elde ettiğiniz gelir de aynı oranda artar. Web sitenizi günde ortalama 500 kişi ziyaret ettiğinde günlük 4-5 lira gelir elde edebilirsiniz. AdSense gelirini artırmak için İngilizce içerikler üreterek dolar kazanma yolunu da deneyebilirsiniz. Günlük ortalama 15 dolar kazanarak Türkçe bir siteden elde edeceğiniz gelirden çok daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Google AdSense Gelirleri Nasıl Vergilendirilir?

Google AdSense Vergilendirme
Google AdSense Vergilendirme

Google AdSense gelirleri düzenli olarak elde edildiği için belirli bir vergi ödemesine tabi tutulur. Google AdSense vergilendirmesine dahil olmanız için; sermaye ya da şahıs şirketiniz olması gerekir ve ödemeyi yapan tarafa fatura kesilmesi gerekir. Bu iki koşul sağlandığında vergilere dahil olursunuz. Hem gelir ve kurumlar vergisini hem de KDV’yi ödemeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu