NFT Nerede Satılır, Nft Mint Nedir? - Teknolobit
Tanıtım Yazısı

NFT Nerede Satılır, Nft Mint Nedir?

Takasa edilemez token olarak ifade edilen NFT son dönemlerin popüler kavramları arasında yer alır. En çok merak edilen sorular ise mint etmek nedir, nft nasıl yapılır, nft nereden alınır ve NFT nerede satılır olmaktadır.

NFT nasıl yapılır ile başlayacak olursak; dijital bir varlık türünün tek örneği olduğunu kanıtlayan bu uygulama mülkiyeti gösterir ve başka bir NFT ile değiştirilemez. NFT ile ilgili herhangi bir sınırlama yoktur. Yani video, eser, şarkı, fotoğraf her şey olabilir. Tıpkı günlük yaşamdaki metalar gibi alınıp satılabilir. Varlığın değeri ise benzerinin olmamasından gelir. NFT nereden alınır sorusu da aslında yapım aşamasında cevap buluyor. Dijital bir varlık olduğu için ağa kayıtlı herhangi bir NFT’yi internet bağlantısına sahip olduğunuz her yerden satın alabilirsiniz.

Bu işlemlerde sıklıkla kullanılan mint etmek nedir sorusunun yanıtı ise NFT nerede satılır aşamasında karşınıza çıkacaktır. Yapılacak mintleme işlemi NFT’lerin kullanıma hazır hale gelmesini sağlayan çalışmayı tanımlar.

Nft mint ne demek diye baktığınızda bu işlem eserinizi blok zincire kaydettiğinizi gösterecektir. Mint ile asıl halini alan nft ile ilgili çok sayıda örnek vardır. Kullanıcılar isterlerse mintleme işlemini etkinlik şeklinde düzenleyebilirler. Bu etkinliğe katılmak isteyenlerin önceden ilgili web siteye metamask cüzdanını bağlamış olması gerekir. Eğer işlem sırasında yoğunluk fazla olursa bu durum nft değerinin beklenmedik oranda artma olasılığı vardır.

 

NFT
NFT

NFT Nasıl ve Nerede Satılır?

Nft mint ne demek diye öğrendikten sonra satış kısmına geçebilirsiniz. Eserin yaratıcısı dijital eserini seçtiği pazar yerinde listeledikten sonra satışa hazır hale getirir. Bu uygulama ile eser bir nevi açık artırmaya çıkmış gibi olur. Dijital eser ile ilgilenen ve blok zincire erişebilen herkes eser için teklif verir. Nft için değer karşılığı kripto para olarak belirlenir. Bu sebeple nft satmak ve almak isteyen kullanıcıların önceden bir kripto para cüzdan hesabı açmış olmaları gerekir. İlgili pazar yerine kayıt yaptırmayı da unutmamalısınız. Kullanıcılar arasında anlaşma sağlandıktan sonra satış gerçekleşir ve nft için belirlenen değer satıcının cüzdan hesabına aktarılır. Bütün alım satımlar cüzdan üzerinden gerçekleşir.

Mint Edilen Nft Nerelerde Kullanılır?

Mint etmek nedir sorusunun cevabını araştırdığınızda farklı pek çok alanda buna örnek nft olduğunu görebilirsiniz. Genellikle sanat dünyası ile ilgili dijital nft varlıklar sayıca biraz daha fazladır. Sinema, gaming, müzik gibi alanlarda değişik nft örneklerine rastlamanız mümkündür. Gayrimenkul sektöründe de kullanılabilen nft mülk üzerindeki değişikleri takip etmeye, tapuları devretmeye ve mülkiyet kanıtı sağlamaya yardımcı olur. Gelecek dönemlerde ise bu varlığın kişilere ait tıbbi kayıtları gizlilik çerçevesinde saklamak, seyahat etmek, sinema ve konser gibi etkinliklere girmek gibi amaçlarla da kullanılması bekleniyor. Bu tür gelişmeleri öğrenebilmek için Paranfil’i takip edebilir, güncel kripto para haberlerini anında okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu