Sesi Yazıya Çevirme Programı (PC – Mobil) - Teknolobit
Blog

Sesi Yazıya Çevirme Programı (PC – Mobil)

Günümüz internet teknolojisinde bildiğiniz üzere her gün farklı yazılımlar çıkartılarak kullanıcıların yaptıkları işleri en kolay hale getirilmeye çalışılmaktadır. İnternette araştırma yaparken çok faydalı olabileceğini düşündüğüm sesi yazıya çevirme işlemini sizler için bu yazımızda paylaşmaktayız.

Bildiğiniz üzere birçok kişi bilgisayar hatta klavye kullanmayı sevmemekte ve o an yazılacak önemli bir metin, belge vs olduğunda başka birilerini arayabilmektedir lakin birazdan anlatacağım yöntem ile buna gerek kalmadan kolayca işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Birçok kişinini sesi yazıya dönüştürme gibi araştırma yaptıklarını fark ettim. Bunun üzerinde aşağıda bulunan işlemleri sizlerle paylaşmak istedim. Dilerseniz sesi yazıya çevirme program adlı başlığımıza geçerek bizleri hangi adımların beklediğine göz atabiliriz.

Sesi Yazıya Çevirme Programı | Windows

Google Speech

İlk olarak sizlere windows bilgisayarlarınızda kullanabileceğiniz bir yöntem olan google speech sitesinden bahsetmek istiyorum. Bu siteye giriş yaparak basit bir adımla sesli konuşarak kolayca tüm sözlerinizi metine dönüştürebilirsiniz. Sitenin en güzel özelliklerinden birisi de tamamen ücretsiz olmasıdır ki bu tür diğer yazılımlar ciddi anlamlarda kullanıcılarından para istemektedirler.

  • İlk olarak Google Speech sitemize giriş yapalım.
  • Aşağıdan Türkçe seçeneğine tıklıyoruz ve yanından Türkiye’yi seçiyoruz.
  • Daha sonra ise üst bölümde bulunan Mikrofon seçeneğine tıklayarak konuşmaya başlıyoruz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra konuştuğunuz tüm cümleler otomatik olarak o kutu içerisinde metin şeklinde karşınıza çıkacaktır. Sizlerde derhal siteye giriş yaparak deneme işlemine koyulabilirsiniz.

Sesi Yazıya Çevirme Programı | Android

Konuşma Notları

Android cihazlarda kullanabileceğiniz sesi yazıya çevirme uygulamalarından birisi de Konuşma Notları isimli uygulamadır. Bizlerinde severek kullanmış olduğu bu uygulama basit kullanımı ve sade bir yapısı ile kullanıcıların genel olarak beğenisini kazanmaktadır.

  • Uygulamayı aşağıda bulunan link üzerinden indiriyoruz.
  • Telefonumuzun ana ekranına gelen logo üzerinden giriş yapalım.
  • Yukarıda bulunan sesli mikrofon ikonuna tıklayarak konuşmaya başlayın.
  • Konuştuğunuz cümleler aşağıya not listesine otomatik olarak metin olarak gelecektir.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık sesli söylediğiniz tüm her şey telefon veya tabletinizde not olarak karşınıza çıkacaktır. Genel olarak bu uygulamayı kullanmanızı mutlaka tavsiye etmekteyim.

Konumuz sesli cümleleri metine çevirme ile alakalıydı ve umarım faydalı bir makale olmuştur. Sizlerin bu konu hakkında ki görüş ve yorumlarını merak etmekteyiz ki bu sebeple aşağıda bulunan yorum kısmına fikirlerinizi yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca bizleri facebook ve twitter hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu