Solvent Nedir? Ne İşe Yarar? - Teknolobit
Blog

Solvent Nedir? Ne İşe Yarar?

Solvent, katı ya da sıvı halde bulunan maddeleri seyreltmek ya da ayrıştırmak amacı ile kullanılan çözücüler olarak karşımıza çıkmaktadır. Günlük hayat içerisinde farkında olmadan dahi bu çözücüler kullanılmaktadır. En çok kullanılan solvent sudur. Solvent olarak ayrıca tiner ve asetonda bireyler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Su haricinde kullanılan solventlerin nerede ise tamamı kimyasal içeriklidir ve kullanılması son derece dikkat isteyen ürünlerdir. Uzun süre solunması, cilde doğrudan temas etmesi, içilmesi ya da göz gibi hassas organlara kaçması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Solventler pek çok farklı kimyasalın bir araya getirilmesi ile oluşturulmaktadır. Günlük yaşam içerisinde kullanılan solventler, endüstri alanında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Solvent Nedir?

Solvent kelimesinin dilimizdeki karşılığı çözücüdür. Yanıcı özelliğe sahip olan solventler son derece geniş bir alanda kullanılmaktadır. Uçucu özelliğe de sahip olan solvent renksizdir.

Solvent, katı ve sıvı maddelerin seyreltilmesini ya da ayrıştırılmasını sağlayan çözücülerdir. Solvent iki farklı gruba ayrılır Bu gruplar;

  • İnorganik solvent
  • Organik solvent

Şeklindedir. İnorganik solvent laboratuvar ortamında en az iki kimyasalın bir araya getirilmesi ile oluşturulmaktadır. Organik solvent ise Su gibi doğal olarak oluşan solventlerdir.

Solvent Ne İşe Yarar?

Solventler, kimyasal özelliğe sahip maddelerin seyreltilmesi ya da ayrıştırılması amacı ile kullanılmaktadır.

Solvent pek çok alanda kullanılan bir kimyasal bileşiktir. Boya yapımında, sökücü olarak, çözücü olarak, seyreltme işlemlerinde, temizlik işlemlerinde, yağ temizliği işlemlerinde, metal yüzey işlemlerinde ve kuru temizleme işlemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Solvent endüstriyel alanda yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu durumun en temel nedeni ise yağ gibi kimyasalların temizliğini hızlıca gerçekleştirmesi, hiçbir tortu bırakmaması ve hiçbir müdahaleye gerek olmadan uzaklaşmasıdır.

Solvent Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Solvent kullanımı son derece dikkat isteyen bir süreçtir. Solvent tercihinde yanıcı ya da patlayıcı özelliğe sahip olmamasına dikkat edilmelidir. Solvent uzun süre teneffüs edilmemeli ve cilt ile temas ettirilmemelidir. Kullanım esnasında eldiven ve maske kullanımı çok daha sağlıklı olacaktır.

Solventin Zararları Nelerdir?

Solvent kategorisinde yer alan ürünler arasında yanıcı, patlayıcı ve insan sağlığını tehlikeye sokacak ürünlerde yer almaktadır. Kullanımı uzmanlık isteyen ve son derece dikkatli kullanılması gereken bu solvent ürünleri ağırlıklı olarak endüstriyel alanda kullanılmaktadır.

Solventlerin tamamı insan sağlığına olumsuz etki edecek özelliklerde değildir. Genel olarak kullanıma sunulan solventler bu kategoride yer almaktadır. Aseton ve kolonya bu ürünlere örnek olarak verilebilir.

Solventler kullanım esnasında dikkat isteyen ürünlerdir. Solventlerin zararlarından korunmak için eldiven kullanımı oldukça önemlidir. Ayrıca kullanım yapılacak olan bölgenin havalandırılması sağlanmalıdır. Maske kullanımıda insan sağlığı açısından önemlidir. Solvent atıklarının da çevreye bırakılmaması kimyasal atık kutularına bırakılması gerekmektedir.

Solvent son derece geniş bir kullanım alanına sahiptir. https://ateslerkimyevi.com/tr internet adresinden solvent hakkında bilgi alabilir, satın alma işleminde bulunabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu