Spotify Bilinmeyen Özellikleri - Teknolobit
Blog

Spotify Bilinmeyen Özellikleri

Spotify Bilinmeyen Özellikleri

Spotify, müziğinizi depolamak için kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan biri. Aynı zamanda beğendiğiniz sanatçıların çıkan albümlerini de kolayca takip edebilir, kendinize çalma listeleri oluşturabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle birlikte Spotify bilinmeyen özellikleri paylaşımında bulunarak sizlerinde faydalanmasını istemekteyiz.

Spotify’ın içinde 35 milyondan fazla şarkı mevcut. Bununla birlikte gelişmiş bir yazılıma sahip olduğu için hatırı sayılır derecede özelliği var. Ancak Spotify’ın birçok özelliği kullanıcılar tarafından bilinmiyor. Bu yüzden sizlere Spotify bilinmeyen özellikleri öğrenebileceğiniz bir rehber hazırladık.

Spotify Silinen Playlist Geri Getirme

Spotify’ın en önemli özelliklerinden birisi olan Spotify silinen çalma listesi geri getirme özelliği sizi büyük kayıplardan kurtarabilir. Ancak çok bilinen bir özellik olmadığından daha öncesinde yanlışlıkla sildiğiniz bir çalma listesi için ne kadar fazla üzüldüğünüzü tahmin edebiliyoruz. Birkaç işlem ile kaybettiğinizi düşündüğünüz çalma listesine hemen kavuşabilirsiniz. Spotify silinen çalma listesi geri getirme özelliğine aşağıdaki adımları takip ederek ulaşabilirsiniz.

  • Öncelikle Spotify silinen çalma listesi geri getirmeözelliği web tarayıcısı üzerinden çalıştığı için, web üzerinden Spotify hesabınıza giriş yapın.
  • Ardından sağ üstteki profil fotoğrafınızın yanında bulunan üç çizgiye tıklayın.
  • Son olarak da ‘Çalma Listelerini Geri Getir’ seçeneğine tıklayın.

‘Çalma Listelerini Geri Getir’ seçeneğinden sonra sizin silmiş olduğunuz tüm çalma listeleri sıralanacaktır. Sıralanan çalma listeleri arasından hangisini geri getirmek istiyorsanız listenin yanında bulunan ‘Geri Yükle’ butonuna basarak listenizi geri getirebilirsiniz.

Spotify Ses Kalitesi

Spotify’ın dinlediğiniz müziğin kalitesini gerçekten iyileştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Spotify bazı  sebeplerden dolayı dinlediğiniz şarkıların kalitesini otomatik olarak düşürüyor olabilir. Örneğin Spotify ses kalitesi ‘Otomatik’ olarak ayarlandıysa ve telefonunuzun internetini kullanıyorsanız Spotify uygulaması interneti tüketmemek için düşük kaliteli müzik deneyimi sunabilir. Bu nedenle Spotify ses kalitesi ayarını mümkün olan en yüksek ayara getirmeniz dinlediğiniz müziğin kalitesi bakımından daha iyi olacaktır. Spotify’ı farklı aygıtlarda kullanıyorsanız ses kalitesi için bilgisayarınızda, telefonunuzda ya da tabletinizde bulunan uygulamaların her birinde ayrı ayrı düzenleme yapmanız gerekmektedir. Spotify ses kalitesi ayarlarını düzenlemek için aşağıdaki sıralamayı takip edebilirsiniz;

  • Uygulamada sağ üstte profil fotoğrafınızın yanında bulunan dişli çark simgesine dokunun.
  • Sonrasında ise ‘Ses Kalitesi’ seçeneğindeki ‘Düşük (24 kbit/sn)’, ‘Normal (96 kbit/sn)’, Yüksek (160 kbit/sn)’ veya ‘Çok Yüksek (320 kbit/sn)’ seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz.

‘Yüksek’ ya da ‘Çok Yüksek’ seçeneklerini seçtikten sonra ses kalitesindeki iyileşmeyi hemen fark edeceksiniz.

Spotify Bilinmeyen Özellikleri
Spotify Bilinmeyen Özellikleri

Spotify Birlikte Dinleme

Uzak kaldığınız ama aynı anda aynı müziği dinlemek istediğiniz çevrenizle yeni bir albüm veya podcast dinlemek istiyorsanız Spotify birlikte dinleme ile ‘Grup Oturumu’ oluşturabilirsiniz. Spotify Premium kullanıcılarının kullanabildiği ‘Grup Oturumları’, Spotify Premium kullanıcılarına dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar açık bir özellik. Spotify premium özellikleri arasında en dikkat çeken özelliklerden biri olan Spotify birlikte dinleme özelliği, yedi arkadaşa kadar aynı anda müzik veya podcast dinlenilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca grup oturumuna dahil olan tüm kullanıcılar müziği duraklatabilir, çalabilir, atlayabilir ve sıraya alabilirler. Spotify birlikte dinleme özelliğini kullanabilmeniz için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Spotify’da müzik dinlerken altta bulunan barda hangi cihazda müziği dinlemek istediğimizi seçtiğimiz alana dokunuyoruz.
  • Sonrasında ise uzaktan grup oturumu başlatmak için ‘Oturumu Başlat’ düğmesine basıyoruz.
  • Oluşan linki, herhangi bir haberleşme ağından, müziği paylaşmak istediğimiz kişi ya da kişilere gönderiyoruz. Böylece en fazla 7 kişi ile farklı yerlerde müzik dinleyebilirsiniz.

Müzik paylaşımınız bittikten sonra da kolayca ‘Oturumu Sonlandır’ düğmesine basarak Spotify birlikte dinleme özelliğini sonlandırabilirsiniz.

Spotify Ortak Çalma Listesi Nasıl Yapılır?

Çalma listeleri oluşturmayı seviyorsanız ve arkadaşlarınızı harekete geçirmek istiyorsanız bunu Spotify ortak çalma listesi özelliği ile çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Artık oluşturduğunuz çalma listelerine istediğiniz kadar kişi ekleyebilirsiniz. Çalma listelerinize kişi eklediğinizde eklediğiniz kişiler de istedikleri şarkıları listenize ekleyebilirler. Spotify ortak çalma listesi özelliği düğünleri, partileri organize etmek için harika bir özellik. Ayrıca bulduğunuz yeni müziği yakın arkadaşlarınıza ve ailenize göstermek için ortak bir çalma listesi oluşturabilirsiniz. Spotify ortak çalma listesi oluşturmanız için yapmanız gerekenler oldukça basit;

  • Çalma listenizi açın ve kafasında ‘+’ işareti olan insana tıklayın.
  • Ardından ise ‘Ortak Çalmaya Aç’ seçeneğine basarak Spotify’ın size verdiği linki çalma listenizi paylaşmak istediğiniz kişiye gönderin.

Spotify ortak çalma listesi oluşturmak işte bu kadar kolay.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu