SSD Nedir, Ne İşe Yarar ? [Bilgisayarı Hızlandırır mı?]

 SSD Nedir, Ne İşe Yarar ? [Bilgisayarı Hızlandırır mı?]

Günümüz çağında bilgisayar içerisinde ki yazılımlar ve bu tür yazılımların çalışmasını sağlayan asıl olan parçalar ve birimler farklı boyutlar, farklı biçimler ile bizleri karşılamaktadır. Bugün ki konu alanımız olan SSD de bilgisayarımızın bir parçası olduğu için detaylı bir inceleme ve anlatım eşliğinde sizlere bilgileri aktaracağız.


Öncelikle ssd nedir ? sorusunun cevabını sizlerle birlikte paylaşmak istiyorum. SSD, bilgisayarımızın sabit diskinin yerini alan ve depolama aygıtı (hafıza) olarak kullanabileceğiniz harika bir işlevli parça bütünüdür. SSD deyip geçmemek gerekiyor ki sadece disk alanında başarılı olmamakla birlikte bilgisayarınıza harika işlevler kattığını da söyleyebilirim.

SSD Bilgisayara Ne Gibi Katkılar Sağlar ?

PC Hızlandırma İşlevi

SSD parçaları eğer sağlam ve markası kaliteli olarak elinize geçerse bilgisayarınıza gözle görülür bir hızlandırma görülecektir. Bazen yüksek özelliklere sahip olan bilgisayarlar dahi zaman içerisinde yavaşlama, kasma, programlarda önceki gibi verim alamama gibi problemler yaşanmaktadır. SSD’ler bu tür durumlarda bilgisayarınızı hemen hemen %60 – %70 gibi bir hızlandırma sağlayacaktır.

PC Isındırmayı Engeller

SSD alarak bilgisayarınızı performans olarak hızlandırmış olacağınız gibi bilgisayarınızın daha az ısınmasına da katkıda bulunmuş olacaksınızdır. Sıradan hard disklere göre çok daha performanslı bir parça oldukları için SSD’ler bu sayede ısındırmayı da hızlı çalışacağı için en aza indirmektedir.

PC Arızasını En Aza İndiriyor

Genel olarak bilgisayarların içerisinde gelen hard disk parçaları eski ve farklı teknolojiler ile üretilmesi amacı ile ömrü daha az olmaktadır ki bu yüzden de sorun oluşturma ihtimalleri yüksek oluyorlar. SSD aldığınızda ise yeni teknoloji ile geldikleri ve daha performanslı olarak çalıştıkları için arızalanma durumunu en aza indirmektedirler.

Genel olarak SSD fiyatları Türkiye’de normal bir fiyat seyrinde devam etmektedir. SSD satın alırken farklı modeller ve markalar olduğu için tabii ki de farklılık göstereceği için alacağınız SSD modeline mutlaka dikkat etmelisiniz. Genel olarak SSD alan kişiler aldıkları internet sitelerine performans, hız, yazma gibi birçok özelliği deneyimleyerek paylaşmaktadır, yorumlara mutlaka göz atarak değerlendirme yapmalısınız.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın