Telefonununu Hızlandırmak İsteyenlere 5 Harika Öneri! - 5x Hızlandır!
Mobil

Telefonunu Hızlandırmak İsteyenler İçin 5 Öneri

2023 Telefon hızlandırma kodu

Günümüzde bankacılık işlerinden devlet işlemlerine kadar neredeyse her işlemi akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştirmeye başladık. Akıllı telefonlara olan ihtiyacımız günden güne artarken gerçekleştirdiğimiz işlemlerin hızlı olması da önem kazanıyor. Telefonların hızında ve performansında düşüşler yaşanması günlük hayatta çeşitli aksamalara neden olabiliyor. İşlerimizi halletmek için telefona olan bağlılığımız arttıkça akıllı telefonlara karşı olan beklentilerimiz de günden güne artış gösteriyor. Yoğun ve sürekli kullanımdan dolayı telefonların hızı yavaşlayabilir, peki telefon hızlandırma nasıl yapılır? Android telefon hızlandırma ve iOS telefon hızlandırma yollarını aşağıda bulabilirsiniz.

Telefon Hızlandırma 2023
Telefon Hızlandırma 2023

 

  • Uygulama kullanımınızı gözden geçirin.

 

Telefondan yaptığımız işlemler arttıkça, telefonumuza indirdiğimiz uygulamaların sayısı da hızla artıyor. Bazı zamanlarda birkaç dakikalık bir işlem için telefonumuza bir uygulama indirmemiz gerekebiliyor. İşlem bittikten sonra ise uygulamayı telefondan silmeyi unutuyoruz ve bu uygulamalar kullanmadığımız halde cihazımızda yer kaplamaya devam ediyor. Telefondaki uygulamaların sayısı ne kadar fazlaysa telefonun gösterdiği performansı o kadar düşüyor. Bu sebeple telefonunuzdaki gereksiz uygulamaları tespit ederek kaldırmanız telefonunuzun hızlanmasına ve eski performansına geri dönmesine katkı sağlar.

 

Android telefonum yavaşladı 2023
Android telefonum yavaşladı 2023
  • Uygulama güncellemelerini kontrol edin.

 

Telefonunuzdaki uygulamalara zaman zaman yenilikler ve iyileştirmeler yapılır ve uygulama hataları düzeltilir. Uygulamalarınızdaki düzeltmeleri kullanmak için bu uygulamaları güncellemeniz gerekir. iOS ya da Android telefonunuzda sağ üst köşedeki fotoğrafınıza tıklayarak indirdiğiniz uygulamaları tespit edebilir, gerekli güncellemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamaları güncellediğinizde hatalar düzelerek işlemlerinizi daha hızlı yapabilmenize yardımcı olacaktır.

 

  • Sistem güncellemelerini kontrol edin.

 

Tıpkı uygulamalar gibi telefonlarınıza da güncellemeler ve hata düzeltmeleri yapılır. Telefonunuzun sağlıklı bir biçimde çalışması ve yüksek performans göstermesi için yazılım güncellemelerini sağlamanız gerekir. Telefonlarınızın ayarlar bölümüne giderek yazılım güncellemeleri kısmından bir güncelleme gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer bir güncelleme geldiyse indir ve yükle butonuna tıklayarak güncelleme yapabilirsiniz. Sistem güncellemelerini düzenli olarak yapmak telefonunuzun performansını korumasına yardımcı olacaktır. 

 

  • Ön belleği ve tarayıcı verilerini temizleyin.

 

Telefonunuzda kullandığınız tarayıcılarda yaptığınız aramaların geçmişi, kaydettiğiniz şifreler, çerezleriniz ve çevrimiçi verileriniz telefonunuzda depolanır. Telefonunuzun sistem performansını iyileştirmek için ve hafızasını temizlemek için ön belleği temizleyin. Kullandığınız tarayıcı Google Chrome, Edge ya da başka bir tarayıcıysa ayarlara kısmından tarayıcı uygulamasını seçin ve depolama alanına tıklayın. Listenin sonuna gidin ve ön belleği temizle butonuna tıklayarak verileri temizleyin. Bu işlemi yapmak telefonunuzda daha fazla alan açılmasını sağlayacak ve telefonunuzun performansını artıracaktır.

 

  • Telefonunuzu yeniden başlatın veya sıfırlayın.

 

Telefonunuzun yavaşladığını hissediyorsanız ilk olarak yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bazı zamanlarda telefonunuzu yeniden başlatmak birçok problemin çözülmesini sağlar. Telefonunuzu kapatıp tekrar açın ve problemin çözülüp çözülmediğini gözlemleyin. Eğer bunu yapmak problemi ortadan kaldırdıysa, telefonunuzun yavaşladığını hissettiğinizde yeniden başlatma işlemini tekrar yapabilirsiniz. Bahsedilen yöntemlerden hiçbiri işe yaramıyorsa, telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürerek hafızasını tamamen temizleyebilirsiniz. Telefonunuzda sürekli olarak kullandığınız uygulamalar ve kaybetmek istemediğiniz ayarlar varsa, bunları yedekleyerek tutabilirsiniz. Telefonunuzu sıfırlamak için ayarlar kısmına giderek genel ayarlar sekmesinden telefonu sıfırla seçeneğine tıklayın ve telefonunuzu sıfırlayın. Telefonunuz yavaşladığında en etkili yöntemlerden birisi bu işlemi yapmak olacaktır. 

Günlük hayatımızda sürekli olarak ihtiyacımız olan telefonların yavaşlaması işlerimizin aksamasına sebep olabilir. Bu sebeple yukarıdaki yöntemleri deneyerek akıllı telefonlarınızın eski performansını geri kazanmasını sağlayabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu