Türkiye'de Uygulanacak İlk Koronavirüs Aşı Tarihi Açıklandı - Teknolobit
Haber

Türkiye’de Uygulanacak İlk Koronavirüs Aşı Tarihi Açıklandı

Türkiye gün geçtikçe covid-19 ile olan mücadele kapsamını genişletmeye çalışarak virüsü azaltma eylemlerini gerçekleşmektedir. Son zamanlarda ise gündem olan ve birçok kişinin tartışığı koronavirüs aşı olayı artık tarih olarak açıklandı ve meraklar giderildi.

Çin merkezli olan Sinovac ile anlaşan Türkiye, aynı zamanda aşı çalışmalarını hızlandırmak adına Almanya gibi birçok ülke ile de aşı getirtme konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Aralık, ocak ve şubat aylarında ülkemize gelecek olan aşılar şuanda 50 milyon doz aşısı olarak bilinmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimizde günlerde covid-19 aşı dozu ile ilgili bazı açıklamalar yapmıştı ve yaptığı açıklamaya göre ülkemize yaklaşık 50 milyon doz aşı giriş yapacaktır. Yapılan bu açıklamaların ardından gözler bu aşının nereden veya nerelerden gelmesi ile birlikte tarihi merak konusuydu ki artık bunun da cevabı verilerek vatandaşlarımız bilgilenmiş oldular.

Sinovic ile Anlaşan Türkiye’de Aşılar Kime Uygulanacak, Ne zaman Gelecek ?

Türkiye’ye gelecek olan koronavirüs aşı dozları öncelikle Aralık ayında 20 milyon, Ocak ayında 10 milyon, Şubat ayında ise 20 milyon adet olarak gelecektir. Coronavac ismi ile üretilen bu aşı ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanarak daha sonrasında risk grubunda olan kişilere uygulanmaya devam edecektir.

Aşının Türkiye’ye gelme haberlerinde gündem olan konulardan birisi ise covid-19 aşısı ücretli mi sorusuydu ve onun da cevabı devlet üzerinden geldi. Aşılar tamamen ücretsiz bir şekilde olacak ve hiçbir vatandaş para ödemeden aşı olabilecek. 11 Aralık’tan itibaren gelen aşılar ilk olarak yüksek risk taşıyan sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlanacaktır. Türkiye ise yerli koronavirüs aşı çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir ki Nisan 2021 tarihinde ise kitlesel olarak kullanıma açılacağını söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu