Twitter Sohbet Odası Açma - Teknolobit
Mobil

Twitter Sohbet Odası Açma

Twitter Sohbet Odası Açma, Clubhouse ile popüler olan sohbet odası uygulamasından sonra, Twitter da bir adım attı. Spaces (Sohbet odaları) adı verdiği canlı sohbet odası özelliğini Android kullanıcılarına ve iOS kullanıcılarına sundu. Twitter’ın hızlı bir girişim yapmasına karşın Twitter sohbet odaları kullanımı Twitter kullanıcıları tarafından pek fazla bilinmiyor.

Twitter Sohbet Odası Nedir?

Twitter sohbet odaları, kısaca canlı sesli sohbet başlatabileceğiniz bir yerdir. Canlı sohbet başlatacağınız odadaki konuşmalarınızı siz belirlersiniz. Bununla birlikte sohbet odasını siz açtıysanız bir nevi moderatör olmuş olursunuz. Çünkü tüm sohbeti siz kontrol edersiniz. Twitter, Spaces yani Twitter sohbet odaları özelliğini öncelikle bir grup iOS kullanıcısıyla özel beta sürümünde test etti. Sonrasında ise testler Android tarafında da yapıldı. Nihayet Twitter sohbet odaları özelliği Android ve iOS kullanıcılarına sunuldu ve kullanılmaya başlandı.

Ayrıca sohbet odaları, korumalı hesaplarda kullanılmamaktadır. Çünkü sohbet odasına herkesin erişim sağlaması gerekmektedir. Bu yüzden açtığınız sohbet odaları herkese açık olacaktır.

Twitter Sohbet Odası Nasıl Açılır?

Twitter’da Android ya da iOS kullanıcısı sohbet odası açabilir. Tek kriter tweetlerinizin herkese açık olmasıdır. Twitter sohbet odası açma işlemi için aşağıdaki sıralamayı takip edebilirsiniz.

  • Twitter’ınızı açtıktan sonra sağ altta bulunan ‘Oluştur’ ya da ‘+’ tuşu olarak bilinen yere dokunun.
  • Ardından Spaces olarak adlandırılan sohbet odasına tıklayın.
  • Bu kısımda Space’inizin adını girmenizi isteyecek. Burada hangi konu hakkında bir sohbet odası başlatıyorsanız onunla alakalı bir başlık oluşturabilirsiniz. Aynı sayfada sohbet odasının kaydedilip kaydedilmemesini seçebilirsiniz. Yine aynı sayfada tarih girebilirsiniz. Böylece sohbet odasını istediğiniz gün ve saatte başlatabilirsiniz.
  • Sonrasında ise sohbet odasını başlat diyerek devam edebilirsiniz.
  • Canlı bir sohbet başlattığınız için eğer sohbete katılacak kişiler belli ise kişi simgesine dokunarak istediğiniz kişileri davet edebilirsiniz.

Bununla birlikte Twitter’ın sunmuş olduğu şahane özelliklerden birisi de canlı sohbete canlı bir altyazı içeriği sunmasıdır. Altyazılı olarak katılmak isteyen kişiler birkaç saniyelik bir gecikme ile sohbetin gidişatını takip edebilirler. Twitter sohbet odası açma işlemi yukarıda anlatıldığı gibi çok kolay bir şekilde başlatılabiliyor. Ancak Twitter sohbet odaları açık iken herhangi bir Twitter kuralı ihlal edilirse oda Twitter tarafından kapatılabilir.

Twitter Sohbet Odası Açma
Twitter Sohbet Odası Açma

Twitter Sohbet Odası Nasıl Kullanılır?

Twitter sohbet odaları insanlara açık olduğu için dinleyici olarak herkes katılabilir ancak konuşmacı olarak en fazla 11 kişi dahil olabilir. Bununla birlikte odayı açan kişi en fazla 2 kişi de kendine yardımcı olarak seçebilir. Aynı zamanda yardımcılar istedikleri zaman ayrılabilirler ya da kendilerini yardımcı pozisyonundan direk dinleyiciye geçirebilirler. Yönetici eğer ayrılırsa 1. yardımcı yönetici olur.

Diyelim ki Twitter sohbet odası açma işlemini yaptınız ancak insanları nasıl odaya toplayacağınızı bilmiyorsunuz. Böyle bir durumda da sohbet odanızın bağlantısını paylaş simgesine bastıktan sonra kendi Twitter sayfanızda paylaşabilirsiniz. Ya da insanlara mesaj yolu ile bilgi verebilirsiniz. Bununla birlikte yine sohbet bağlantısını alıp WhatsApp gibi mesajlaşma ağlarından da paylaşabilirsiniz.

Sohbet Odası açan kişiyi takip ediyorsanız, hikayelerin olduğu kısımda o kişiyi mor bir daire içinde görürsünüz. Üzerine dokunabilir ve katılmak için ‘bu sohbet odasına katıl’ seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Dinleyici ya da konuşmacı olarak katılma seçeneğini de kullanabilirsiniz. Ancak söyleşi kısmında konuşabilmeniz için toplantı sahibinin konferans isteğinizi onaylaması gerekmektedir. Konuşma esnasında sohbet odasında istediğiniz tweeti paylaşabilirsiniz. Bu tweet sohbet odasındaki herkes tarafından görünebilir. Bununla birlikte Twitter sohbet odaları kaydedilebilir olduğu için konuşma esnasında kaydedebilirsiniz ve bu durumu sohbet odasındakilerin de bilmesi için sağ üstte kayıt simgesi yani REC görünür olacaktır. Bununla birlikte kayıtta sadece konuşmacılar görünür.

Twitter’da bir kişiyi engellerseniz o kişi sizin açmış olduğunuz sohbet odalarına katılamaz. Bununla birlikte sohbet odasında bir kişiyi profil resmine dokunduktan sonra engelle ve çıkar diyerek de çıkarabilirsiniz. Yönetici olduğunuz için tüm yetkiler sizde olacaktır. Konuşma esnasında kişilerin mikrofonunu kapatıp açabilirsiniz. Ayrıca katılımcıların yerlerini de değiştirebilirsiniz. Böylece insanlar birbirini fark edebilir.

Son olarak Twitter sohbet odaları, bir konu hakkında konuşabilmek ve konferanslar verebilmek için oldukça uygun bir yer olduğundan kendinizi ve çevrenizi belli başlı konularda bilgilendirmek amacıyla kullanabilirsiniz. Twitter sohbet odaları sayesinde düşündüğünüzden daha fazla kitlelere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu