Valorant Kasma Sorunu Çözümü - FPS Arttırma - Teknolobit
Oyun

Valorant Kasma Sorunu Çözümü – FPS Arttırma

Son yıllarda özellikle hayatta kalma ve aksiyon kategori içerisinde geliştirilmiş olan birçok oyun milyonlarca insan tarafından oynanan ve popüler hale gelen serilerden birisidir. Bu yazımızda sizler için valorant kasma sorunu ele alarak bazı çözümleri paylaşmaktayız.

Pubg, valorant gibi oyunlarda bu kategorilere dahil olarak son zamanların en çok sevilen ve oynanan oyunlarından birisidir. En son çıkmış olan valorant serisi artık daha aktif olarak oynanmaktadır. Milyonlarca kişi bu oyunu oynamak için sistemlerini geliştirerek daha performanslı bir cihaz sahibi olmaktadırlar.

Oyuncular genelde yeni çıkan oyunlara göre sistemlerini farklılaştırmaya giderler ve kasalarının parçalarını o oyunun sistem gereksinimleri dahilinde üst seviyeye çıkararak daha seri ve akıcı bir şekilde oynamak için geliştirme sağlarlar. Valorant serisi gün geçtikçe güncellemeler ile gelişmektedir fakat geliştikçe haliyle sorunları da beraberinde gelmektedir. Bu yazımızda valorant kasma sorununu ele alarak çözümünü sizlerle birlikte aktaracağız.

Valorant Nedir ?

Riot Games tarafından geliştirilip yayınlanan bir free-to-play yani çok oyunculu taktiksel stratejilerin konuşmuş olduğu birinci şahış nişan oyunudur. Valorant 5’er kişilik iki takımın bir arena içerisine inerek karşı karşıya geldiği bir aksiyon oyunudur. Oyun başladıktan sonra kendinizi daha iyi savunabilmek ve düşman takımı yok edebilmek için Silah, zırh ve yetenek gibi ekipmanları satın alarak çok daha güçlü bir karakteri yönetmeniz gerekmektedir.

Oyun maç formatı olarak bir counter strike olarak benzerlik içermektedir ki sizlerde oynadığınızda aradaki farklı çok iyi anlayabilirsiniz. Bu oyun serisi diğer silah oyunlarına göre biraz daha hızlı ve seri bir şekilde gelişmektedir ki gerçekten harika bir oyun atmosferinin sizleri beklediğini söyleyebilirim.

Ayrıca bkz: iPhone Cihazlarda YouTube’dan Video İndirme

Valorant Kasma Sorunu Çözümü

Valorant oyununda gelen güncellemeler yüzünden bazen oyun içerisinde büyük problemler yaşanabiliyor ki her oyunu seri ve akıcı oynamak önemli bir husustur. Bu yazımızda sizlere valorant kasma sorununu maddeler halinde anlatarak optimizasyon sıkıntısını en aza indirmeye çalışacağız.

 • Oyun İçi Yapılandırma

Oyun içerisinde bulunan ayarlara ilk olarak göz atalım. Görüntü Seçenekleri bölümüne tıklayın ve giriş yapın.

 • Arka Planda FPS Kısıtla: Açık
 • Pilde FPS Kısıtla: Kapalı
 • Menüde FPS Kısıtla: Kapalı
 • FPS Her Zaman Kısıtla: Kapalı
 • Valorant Grafik Ayarlaları

Oyun içerisinde ayarlar bölümü dahilinde bulunan grafik ayarları kısmına tıklayın ve giriş yapın. Daha sonra ise aşağıda bulunan ayarları kendi bilgisayarınızda uygulayarak daha verimli bir grafik ayarı yapılandırması yapalım.

 • Kenar Yumuşatma: Hiçbiri
 • Eşyönsüz Filtreleme: 1x
 • Ekran Çözünürlüğü: En Düşük (eğer pc çok kasıyorsa en düşüğe alın, orta halli ise dokunmayın)
 • Görüntü ile ilgili diğer ayarları düşük moduna getirebilirsiniz.

FPS arttırma ve kasma problemini çözmek için maallesef görüntü kaybı yaşamanız gerekmektedir ki bu durum birçok oyunucuyu üzen bir durum haline gelebilir. Fakat yaptığımız birçok adım valorant fps arttırma odaklı olduğu için görüntü kalitesini düşürmede en aza indirmeye çalışıyoruz.

 

 • Ekran Kartı Güncelleme

Bilgisayarlar özellikleri ve sahip oldukları donanım açısından birçok parça ve yazılım ile desteklenmektedir. Bunların en önemli kaynaklarından birisi de ekran kartlarıdır. Bilgisayarların özellikle oyunların olmazsa olmazı ekran kartıdır ki bilgisayar seçiminde dahi çok önemli bir unsudur.

Ekran kartları zamanla birçok oyunu ve programı desteklemeyebilir ki bu durum bilgisayarı performans olarak baya bir düşürmektedir. Ekran kartını güncellemek isteyenler aşağıda bulunan yazıya tıklayarak kolayca ulaşım sağlayabilirler.

 • Valorant Uyumluluk Sağlama İşlemi

Oyunlar birçok işletim sisteminde maallesef kurulurken veya kurulduktan sonra yapılandırılan ayarlar nedeni ile bazen uyumluluk sorunu yaşayabiliyor. Yaşanan bu sorunlar bazen oyunları açılışta donma, oyun içerisinde donma gibi birçok problemi beraberinde getirmektedir.

 • İlk olarak oyun kurulduğu dosyaya gelelim. (C:\Program Files\Riot Games\ VALORANT \live\Shooter Game\Binaries\Win64)
 • Buradan valorant oyununu buluyoruz ve sağ tuş yaparak özellikler diyoruz.
 • Daha sonra uyumluluk sekmesine tıklıyoruz.
 • Oradan kendi işletim sisteminiz ne ise onu elle seçiyorsunuz.
 • Aşağıdan ise Tam Ekran İyileştirmelerini Devre Dışı Bırak işaretliyerek tamam diyoruz.

Uyumluluk sorunu yaşıyorsanız bu işlemleri yapmanız gerekmektedir. Bu sayede oyunun işletim sisteminizde uyumlu olmasını ve seri bir şekilde çalışmasını sağlamış bulunmaktayız.

Son zamanların en popüler ve twitch gibi canlı yayın yapan platformların göz bebeği haline gelen oyun serilerinden valorant oyununu ele alarak kasma sorununun çözümlerini paylaşmaktayız. Oyun zamanla maallesef bu tür kasma, donma, yavaşlama gibi problemler yaşatabilir. Her oyunda ve sistemde olduğu için korkmaya gerek yoktur.

Paylaştığım çözümler ile birlikte sadece kasma odaklı düşünmemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda fps arttırma olarak da ele alabilirsiniz. Kısıtlama vs. ayarlamalarını doğru yaptığınız taktirde en iyi performansa sahip olarak oyunu seri bir şekilde oynayabileceksinizdir. Sizlerde bu oyunu oynuyor ve yaşadığınız problemlerin çözümlerini aşağıya yazarak bizlerle birlikte paylaşabilirsiniz.

Ayrıca bizleri facebook, twitter ve reddit hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu