Widevine Content Decryption Module Hatası Çözümü - Teknolobit
İnternetYazılım

Widevine Content Decryption Module Hatası Çözümü

İnternet alanında ve yazılımsal alanlarda sıklıkla farklı hatalar ile karşılaşmaktayız. Bazı durumlarda alınan hatalar can sıkıcı noktalara gelebilmektedir. Hatta bazı durumlarda hataların çözüm yollarını bulmak bir hayli bir zor durumdur. Örnek olarak bu yazımızda Widevine Content Decryption Module hatasını ele almak istedim. Tarayıcı tabanlı olan bu hata ile internet üzerinde birçok farklı açıklama yer alıyor. Birçoğunda da aynı şekilde farklı çözüm yolları yer almaktadır. Bizlerde bu yazımızda sizlerle birlikte burada alınan hatanın çözüm yollarına göz atacağız.

Forum alanında rastladığım ve incelediğimde son günlerde birçok kişinin yaşamış olduğu bir hata türüdür. Bu sebepten dolayı da Widevine Content Decryption Module hatası konusunu ele almak istedim. Baktığımda benim de aslında ilk defa duyduğum ve konuya yabancı olduğum bir hataydı. Ufak araştırmalar sonucun birçok bilgiye ulaşım sağladım. Bulduğum çözüm yollarını ise başlıklar halinde paylaşarak, sizleri bu sorundan kurtarmış olacağım.

Widevine Content Decryption Module, aslında bir ek pakettir. Tarayıcılar ile birlikte bilgisayarımıza kurulu olarak gelmektedir. Bazı olumsuzluk durumlarında ise hatalar ortaya çıkıyor ve bizlere uyarı olarak ekranımıza geliyor. Şimdi dilerseniz bu hatanın ne anlama geldiğine ve çözüm yollarına kısaca bir göz atalım. Bu sayede bizleri ne tür bilgilerin beklediğini de görmüş olabiliriz.

Widevine Content Decryption Module Nedir?

Konuya ilk olarak Widevine Content Decryption Module nedir sorusu ile başlamak istedim. Widevine Content Decryption Module, tarayıcıların içerisinde yüklü bir şekilde gelen modül paketidir. DRM korumalı olarak bilinen ve tarayıcılarımızda HTML5 ses ile video dosyalarını oynatmaya imkan veren bir özellik türüdür. Her tarayıcı içerisinde yüklü olarak gelen ek bir paket modülüdür. Baktığımızda önemli bir paket olduğunu ve işlevini günlük hayatımızda kullandığımızı görmekteyiz.

Widevine Content Decryption Module Neden Hata Verir?

Widevine Content Decryption Module hatası, genel olarak eski sürüm olması nedeniyle ya da tarayıcılardan kaynaklı olarak hata meydana getirmektedir. Bunun yanında yazılımsal olarak çakışmaları da bu konuya dahil edebiliriz. Forumlarda yaptığım araştırmalara göre chrome tarayıcılarda daha sıklıkla görülen bir hatadır. Dilerseniz şimdi Widevine Content Decryption Module hatası çözümü yollarına geçiş yapabiliriz.

Widevine Content Decryption Module Hatası Çözüm Yolları

Widevine Content Decryption Module Hatası Çözüm Yolları
Widevine Content Decryption Module Hatası Çözüm Yolları

Antivirüs Programını Kontrol Edin!

Bilgisayarımızda kullanmış olduğumuz antivirüs programları, dosya ya da programların güncellenmesine ve dosyaların erişimlerine bazı durumlarda engelleyebilmektedir. Widevine Content Decryption Module hatası alan birçok kişi, antivirüs programından kaynaklı olduğunu çözerek yorumlarda belirtmiş.

Bu tür bir durumda antivirüs programını devre dışı bırakmanızı ve tarayıcınızı kullanmanızı öneririm. Eğer bu şekilde bir işlem yapıp tarayıcınızda hata almazsanız, büyük ihtimalle sorun ortadan kalkmış olacaktır. Eğer sorun halen devam ediyorsa, bir aşağıda yer alan çözüm yoluna geçiş yapabiliriz.

Widevine Content Decryption Module Güncellemesi

Widevine Content Decryption Module, yukarıda da bahsettiğim gibi tarayıcılara yerleşik olarak gelen bir ek pakettir. Bu sebepten dolayı da belirli aralıklarla güncelleme almaktadır. Peki Widevine Content Decryption Module güncelleme nasıl yapılır? İşte bu soruyu maddeler halinde cevaplamak ve sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Chrome tarayıcılar için;

  • URL kısmına “chrome://components/” yazın ve enter tuşuna basın.
  • Açılan ekrandan Widevine Content Decryption Module seçeneğini bulun ve güncelle butonuna basın.

Opera tarayıcılar için;

  • URL kısmına “opera://components/” yazın ve enter tuşuna basın.
  • Açılan ekrandan Widevine Content Decryption Module seçeneğini bulun ve güncelle butonuna basın.

Buradaki adımları tamamladığınızda Widevine Content Decryption Module güncellemesi başarıyla tamamlanmış olacaktır. Birçok kişide bu çözüm işe yaramış ve tarayıcılarını eskisi gibi hatasız olarak kullanmaya devam etmişler.

Tarayıcınızı Yeniden Yükleyin!

Tarayıcınızı kullanırken aniden Widevine Content Decryption Module hatası ile karşılaştınız ve sizin canınızı bir hayli sıktı diyelim. İşte burada hiç uğraşmadan tavsiye edeceğim bir yöntem var. Kullanmış olduğunuz ve bu tarayıcıdan vazgeçmem dediğiniz programı tamamen silin ve yeniden yükleyin.

Bu işlemler için;

  • Denetim Masası aracına girin.
  • Buradan Program Ekle veya Kaldır aracına tıklayın.
  • Açılan ekrandan kullandığınız tarayıcıya gelerek seçin.
  • Üst bölümden Kaldır butonuna basın.

Bu işlem sonrasında programınız tamamen kaldırılmış olacaktır. Yeniden kurulum yapmak için tarayıcınızın resmi web sitesini kullanmanızı tavsiye ederim. Farklı sitelerden indirilmiş olan tarayıcılar, güncelleme gibi olaylarda bazı problemleri ortaya çıkarabilmektedir.

Bu yazımızda sizlerle birlikte Widevine Content Decryption Module Hatası Çözümü başlığı altında bilgilendirme yapmaktayım. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur. Hemen aşağıda yer alan yorum kısmına konu ile alakalı görüşlerinizi yazabilir ve bizlerle birlikte paylaşımda bulunabilirsiniz.

Ayrıca bu içerikler de dikkatinizi çekebilir: 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu