Windows 10 DNS Ayarları Değiştirme (Görsel Anlatım)

Windows 10 DNS Ayarları Değiştirme (Görsel Anlatım)

Windows 10 işletim sistemi ilk çıktığı tarihten bu yana birçok kullanıcı tarafından çok sevilerek kullanılmaya devam edilen ve windows’un son serisi olan bir işletim sistemidir. Geliştirilen arayüzü, farklı ayar seçenekleri, araçları vs derken tamamen yenilenmiş bir halde bizleri karşılayan windows 10 sürümünde bugün dns değiştirme yöntemini sizlere anlatacağız.


İnternet ortamında gezinti yaparken bir kaç kişi bir konu altına windows 10 dns nasıl değiştirilir gibi sorular sorduğu için bende kısa ve özet bir şekilde bunu sizlere aktarmak istedim. Birazdan yapacağım işlemleri tamamen programsız ve araç vs olmadan yapacağım için çok kolay bir şekilde sizlerde gerçekleştirebileceksinizdir. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan dns değiştirme işlemine geçerek bizleri hangi adımların beklediğine göz atabiliriz.

Windows 10 DNS Nasıl Değiştirilir ? 

  • Adım #1: Sağ alt kısımda bulunan çubuktaki Wifi logosuna sağ tuş yapıyoruz ve Ağ ve İnternet Ayarları ögesini aç diyoruz.

blank

  • Adım #2: Açılan ekranda sağ tarafta bulunan Ağ ve Paylaşım Merkezi bölümüne tıklayarak giriş yapmasını bekliyoruz.
  • blankAdım #3: Açılan pencereden ise Ağ Adınız yazan yere tıklayarak yeni bir pence açılmasını bekliyoruz.

blank

  • Adım #4: Buradan ise Özellikler bölümüne tıklıyoruz.

blank

  • Adım #5: Açılan ekrandan ise İnternet Protokolü Sürüm 4 seçeneğine çift tıklıyoruz.

blank

  • Adım #6: Aşağıda bulunan Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğine tıklıyoruz ve uygulamak istediğiniz dns adresini aşağıda açılan kutuya yazarak tamam seçeneğine tıklıyoruz.

Bu adımları uyguladıktan sonra bilgisayarınızın artık dns değiştirme işlemi tamamlanmış olacaktır. Burada uygulayacağınız dns adresleri kafanıza göre uygulamamanız gerekmektedir ki aksi taktirde internet erişiminde problem yaşayabilir ve bu sorundan dolayı internet hızınızda da ayrıca bir problem gözükebilir. İnternet üzerinde en hızlı dns servisleri yazdığınızda sizlere uygun olarak hızlı dns servisleri çıkacaktır ki onları kullanmanızı öneririm. Bu yöntemi kullanmak en doğrusudur ki program vs yazılım kullanmanızı önermiyorum, çünkü çok daha basit bir yöntem varken bu tür işlemlere bence gerek duymamak gerek.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın