Windows 10 DNS Ayarları Değiştirme (Görsel Anlatım) - Teknolobit
Blog

Windows 10 DNS Ayarları Değiştirme (Görsel Anlatım)

Windows 10 işletim sistemi ilk çıktığı tarihten bu yana birçok kullanıcı tarafından çok sevilerek kullanılmaya devam edilen ve windows’un son serisi olan bir işletim sistemidir. Geliştirilen arayüzü, farklı ayar seçenekleri, araçları vs derken tamamen yenilenmiş bir halde bizleri karşılayan windows 10 sürümünde bugün dns değiştirme yöntemini sizlere anlatacağız.

İnternet ortamında gezinti yaparken bir kaç kişi bir konu altına windows 10 dns nasıl değiştirilir gibi sorular sorduğu için bende kısa ve özet bir şekilde bunu sizlere aktarmak istedim. Birazdan yapacağım işlemleri tamamen programsız ve araç vs olmadan yapacağım için çok kolay bir şekilde sizlerde gerçekleştirebileceksinizdir.

Aşağıda bulunan adımları eksiksiz bir şekilde uyguladığınızda kolaylıkla dns değiştirme işlemi başarılı olarak gerçekleştirilecektir. Basit ve programsız nasıl yapıldığını gösterdim ki bu sayede sizlere kolaylık olsun. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan konumuza geçebiliriz.

Windows 10 DNS Nasıl Değiştirilir?

  • Adım #1: Sağ alt kısımda bulunan çubuktaki Wifi logosuna sağ tuş yapıyoruz ve Ağ ve İnternet Ayarları ögesini aç diyoruz.

  • Adım #2: Açılan ekranda sağ tarafta bulunan Ağ ve Paylaşım Merkezi bölümüne tıklayarak giriş yapmasını bekliyoruz.
  • Adım #3: Açılan pencereden ise Ağ Adınız yazan yere tıklayarak yeni bir pence açılmasını bekliyoruz.

  • Adım #4: Buradan ise Özellikler bölümüne tıklıyoruz.

  • Adım #5: Açılan ekrandan ise İnternet Protokolü Sürüm 4 seçeneğine çift tıklıyoruz.

  • Adım #6: Aşağıda bulunan Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğine tıklıyoruz ve uygulamak istediğiniz dns adresini aşağıda açılan kutuya yazarak tamam seçeneğine tıklıyoruz.

Bu adımları uyguladıktan sonra bilgisayarınızın artık dns değiştirme işlemi tamamlanmış olacaktır.

Burada uygulayacağınız dns adresleri kafanıza göre uygulamamanız gerekmektedir. Kendiniz sallama bir dns yazarsanız internet erişiminde problem yaşayabilirsiniz. Bu sorundan dolayı internet hızınızda da ayrıca bir problem gözükebilir. İnternet üzerinde en hızlı dns servisleri yazdığınızda sizlere uygun olarak hızlı dns servisleri çıkacaktır.

Ayrıca bkz: Önü Açık Bölümler [2 ve 4 Yıllık]

İnternette bulduğunuz dns adreslerinizi kullanmanızı öneririm. Bu yöntemi kullanmak en doğrusudur ki program vs yazılım kullanmanızı önermiyorum, çünkü çok daha basit bir yöntem varken bu tür işlemlere bence gerek duymamak gerek.

Sizlerde hemen aşağıda bulunan yorum kısmına görüşlerinizi belirterek bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca bizleri facebook, twitter, instagram gibi alanlarda takip etmeyi unutmayın.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu