Windows 10 Geç Açılıyor Sorunu Çözümü - Teknolobit
Blog

Windows 10 Geç Açılıyor Sorunu Çözümü

Windows, dünya üzerinde kullanılan en popüler işletim sistemlerinden bir tanesidir. Bizlerin de yıllardır vazgeçmeden kullanmış olduğu windows, bildiğiniz üzere geçmişten bu yana farklı sürümler ile karşımıza çıkarak bizleri karşılamış durumdadır.

İnternette gezinirken bilgisayarım geç açılıyor gibi bazı başlıklara denk geldim ve içerikte ise windows 10 geç açılıyor diye konuya başlamış birisi, bende bu yazımızda sizlere bilgisayar başlangıç hızlandırma adı altında bir yazı paylaşacağım ki umarım faydalı ve işinize yarayacak bir makale olacaktır. Dilerseniz daha fazla uzatmadan konumuza geçerek bizleri hangi adımların beklediğine bir göz atalım.

Başlangıç Başlangıç Programlarını Kapatma

Bilgisayarınız açılırken bildiğiniz üzere birçok program da bilgisayar açılma esnasında çalışmaktadır ki bu durum bilgisayarı açılışta bir hayli yormaktadır. Bu programları basit ve kolay bir şekilde bularak şimdi kapatma işlemini göreceğiz.

 • İlk olarak Görev Yöneticisi aracını açıyoruz.
 • Daha sonra üst sekmelerden Başlangıç bölümüne tıklıyoruz.
 • Açılan ekrandan açılışta bulunan birçok programı seçin.
 • Kapatmak istediğiniz program veya oyuna sağ tuş yaparak devre dışı bırak diyoruz.

Güncellemeleri Kontrol Edin

Bilgisayalar, telefonlar, tabletler hatta akıllı saatler bile güncelleme alarak içerdikleri yazılımlar geliştirmeye çalışırlar. Bildiğiniz üzere windows 10 işletim sistemi şimdiye kadar bir sürü güncelleme alarak farklı içerikler kazanan bir işletim sistemi oldu. Sistem güncellemesini kontrol sağlayarak olup olmadığını sıklıkla kontrol etmelisiniz ki bu sayede çok daha iyi bir performans elde edebilirsiniz.

 • İlk olarak windows araç çubuğunu açıyoruz.
 • Arama bölümüne Güncelleştirmeleri Denetle yazıyoruz.
 • Gelen sistem aracını açıyoruz.
 • Buradan ise Güncellemeleri Denetle diyerek bekliyoruz.
 • Güncelleme bulunduğunda Yükle diyoruz, indirme sağlandığında ise Şimdi Kur diyerek kurulumu tamamlıyoruz.

Kullanmadığınız Programları Kaldırın

Bilgisayarınız eğer biraz eski ve windows 10 kullanıyorsanız haliyle biraz yorulacaktır ki bu durum çok normal. Bilgisayarınıza kurduğunuz tüm programlar zamanla hem bilgisayarınızın performansını hem de ana konumuz olan başlangıç sistemini bir hayli zorlayacaktır.

Kullanmadığınız veya az kullandığınız, olmasa da olur dediğiniz bir program, oyun vb gibi yazılımları birazdan göstereceğim yöntem ile birlikte çok kolay bir şekilde kaldırabilirsiniz.

 • İlk olarak Denetim Masasını açıyoruz.
 • Buradan Program Kaldır bölümüne geliyoruz.
 • Karşınıza listelenen program, oyun vb yazılımları istediğiniz gibi bu alandan kolayca kaldırabilirsiniz.

Bu yazımızda bilgisayar açılış hızlandırma işlemlerini basit ve açıklayıcı bir şekilde anlatmak istedim ki umarım herkesin işine yarayacaktır. Genel olarak internette bilgisayar hızlandırma programı olarak nitelendirilen programlar mevcut fakat bu tür yazılımlar bilgisayar açılış hızınızı etkileyeceğini sanmıyorum ki bu anlattığım işlemleri uygulasanız farkı zaten göreceksinizdir.

Sizlerin de bu konu hakkında fikir veya deneyerek keşfettiğiniz farklı yöntemler varsa aşağıda bulunan yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşabilir ve tabii ki bilgi akışını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu