Windows Dosya Gizleme Nasıl Yapılır ?

 Windows Dosya Gizleme Nasıl Yapılır ?

Windows işletim sistemi dünya üzerinde bilgisayarlar üzerinde kullanılan en yaygın ve popüler işletim sistemlerinden bir tanesidir. Bu yazımızda ise sizlere internet üzerinde popüler olan windows dosya gizleme, windows 10 dosya gizleme, windows dosya gizleme nasıl yapılır gibi soru başlıklarını cevaplayarak sizlerle paylaşacağız. 


Windows’da bu işlemi yapmak son derece basit ve kolay adımlarla gerçekleşmektedir ki birazdan kolaylıkla bu adımları nasıl yapabileceğimizi göreceğiz. Birazdan yapacağım işlemi ben windows 8 işletim sistemi ile birlikte göstereceğim fakat sizler ve 10 üzerinde de kolaylıkla deneyerek yapabilme imkanınız bulunmaktadır. Dilerseniz işlemlerimize geçerek bizleri hangi adımların beklediğine göz atabiliriz.

Windows Dosya Gizleme Nasıl Yapılır ?

  • İlk olarak gizlemek istediğiniz dosyayı herhangi bir klasöre atıyoruz.

  • Daha sonra ise belge üzerine gelerek sağ tuş yapıyoruz ve özellikler diyoruz.

  • Açılan pencere üzerinden ise aşağıda bulunan Gizle butonuna tıklıyoruz ve Uygula diyerek pencereyi kapatıyoruz.

Bu işlemleri yaptığınız taktirde artık dosya gizleme işleminiz başarılı olarak gerçeklemiş ve dosyalarınızı başkalarının görmesini kolaylıkla engelleyebilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra ise gizli dosyaları görme işlemi için ise aşağıda bulunan adımları takip ettiğiniz taktirde kolaylıkla nasıl olduğunu görebileceksinizdir. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan windows gizli dosyaları görme işlemine geçerek adımlarımıza göz atabiliriz.

Windows Gizli Dosyalar Nasıl Görülür ?

  • İlk olarak gizlediğimiz klasöre gelerek araçlardan Görünüm bölümüne tıklıyoruz.
  • Buradan ise Seçenekler kısmına tıklayarak klasör ve arama seçeneklerini değiştire tıklıyoruz.

  • Açılan ayarlar bölümünden ise gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster işaretine tıklayarak onaylıyoruz.
  • Uygula diyerek pencereyi kapatalım.

Bu adımı tamamladığınız taktirde ise az önce gizlemiş olduğunuz tüm dosyaları kolaylıkla geri getirmiş ve erişim sağlamış olacaksınızdır.

Bu yazımızda windows dosya gizleme nasıl yapılır sorusunu cevaplayarak sizlere yardımcı olmaya çalıştım ki umarım faydalı bir yazı olmuştur sizler için. Aşağıda bulunan yorum kısmına konu ile alakalı görüş ve yorumlarınızı yazarak bizlere ulaşabilir ve kolaylıkla fikrinizi paylaşabilirsiniz.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın