Wordpress Site Hızlandırma Adımları - Teknolobit
Wordpress

WordPress Site Hızlandırma Adımları

Web sitesi veya blog kurarak para kazanmak isteyenler gün geçtikçe sayı olarak artmaktadır ve haliyle bu alanda konu dağılımları yeri geldiğinde azalmakta, yeri geldiğinde ise yeni fikirler ve ışıklar sayesinde açık bir şekilde açılmaktadır. Bu yazımızda genel olarak bir çok kişinin araştırmış olduğu site hızlandırma adımlarını anlatarak sizlerle paylaşacağız.

Birçok kişi genel olarak web sitesinin olmasını ve onu yönetmek istemekte ki günümüzde artık eskiye nazaran daha kolay bir sistem halinde sizleri beklemektedir diyebilirim.

Siteler genel olarak wordpress veya blogger denilen alt yapılar ile kurularak desteklenmektedir. En iyi ve kolay yönetim panelleri bu iki tane yapıdan geçtikleri için genel olarak binlerce insan bu iki tane kuruluştan birisini seçmektedir ki techsepeti olarak bizlerde wordpress alt yapısını kullanmaktayız.

Site açmak tabii ki kolay ve basit adımlarla gerçekleşmektedir ki yalnız olay siteyi açtıktan sonraki problemleri atlatmak ve çözebilmektedir. Site açtıktan sonra en büyük problemlerden birisi de web sitem yavaş açılıyor, veya wordpress sitem çok yavaşladı gibi sorunlardır ki bu yazımızda sizlere tek tek bunları çözümleri halinde anlatacağım.

Wordpress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır ?

 

Seçtiğiniz Hosting Paketi Bedava veya Ucuz Olmamalı

Web sitesi kurarken genel olarak hosting paket aradığınızda onlarda bunun satışını yapan web sitesi karşınıza gelecektir ki hepsinin de birbirinden farklı ücretli veya ücretsiz kampanyaları olacaktır. Sizler hosting seçimi yaparken bedava olarak satılan hosting paketlerinden uzak durmalısınız ki sitenizi aksi taktirde son derece yavaşlatacak ve düzgün çalışmasını engelleyecektir.

Tabii ki bir diğer unsurda hosting satın alırken sitenize genel olarak guzel.net, hostinger.web, natro.com gibi bilinmiş siteleri tercih etmeniz hem sizin için hem de siteniz için daha mantıklı olacaktır.

 

Sitenizde Bulunan Resimleri Optimize Edin

Web sitenize yüklemiş olduğunuz tüm görseller zamanla birikerek sunucu dosyalarınız içerisinde oluşturduğu yoğunluktan dolayı bir hayli sitenizi yavaşlatacaktır. Siteniz içerisinde bulunan resimleri eğer tek bir tuşla optimize ederek boyutlarını küçültmek isterseniz Smush – Lazy Load Images, Optimize isimli eklentiyi indirerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu önermiş olduğum Smush eklentisi sadece görselleri sıkıştırmakla kalmayıp, sitenize lazy load images özelliğini de sizlere ücretsiz olarak sunarak sitenizin hızlanmasında büyük bir fark yarattığını söyleyebilirim. Sizlerde hemen bu eklentiyi wordpress-eklenti ekle kısmına yazarak kolayca bulabilir ve sitenizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca bkz: En Çok Atanan Meslekler

Kullandığınız Eklentilere ve Eklenti Sayısına Dikkat Edin

2 yıl önce ilk sitemi kurduğumda sitem de hiç bir şey olmadığı halde yanlış bir eklenti kurulumu yüzünden sitem yaklaşık 5 saniyede falan anca açılıyordu ki bu sadece bir eklenti yüzündendi. O yüzden sizlerde olduğunca az eklenti kullanmaya çalışın ki zaten birçok eklenti wordpress kütüphanesinde gereksiz amaçlarla bulunduğu için çoğunun işlevini kendiniz de yapabilirsiniz.

Site yavaşlamasında en önemli unsurlardan birisi de söylediğim gibi eklentilerdir, hemen sizlerde kendi sitenizde bulunan eklentilere bakarak gereksiz ve ağır gelebilecek işe yaramayanları kaldırabilirsiniz.

Site Önbellekleme Özelliğini Kullanın

Sitenizi hızlandırma işlevinde en önemli hususlardan biriside önbellek temizleme işlemidir. Kullanıcılar her sitenize giriş yaptığında kalıntı dosyalar bırakmaktadır ve bu tekrarlandığında çoğalmaktadır ki bunu bir hafıza kartının siz bilgisayara her taktığınızda otomatik kendi kendine dolması gibi bir olaydır. Bu önbellek olayını en iyi şekilde ortadan kaldıracak işlem ise Wp Super Cache isimli eklentiyi kurarak gerekli işlemleri tamamlamaktır.

 

CSS ve Javascript Dosyalarınızı Küçültmeyi Deneyin

Google servisinin site sahiplerine özel olarak sunmuş olduğu bir page speed isimli site hızı ölçme servisi mevcuttur. Sizler buraya giderek sitenizin linkini yapıştırarak ölçüm yaptığınız taktirde sizlere sitenizi yavaşlatan bazı unsurları göstermektedir ki bunların başında genel olarak css ve js kodlarını küçültün gibi uyarılar gelmektedir. Sizlerde bu konuyu ufak bir araştırma yaparak sitenizi hızlandırmada ön plana çıkabilirsiniz.

 

Siteniz İçin CDN Kullanabilirsiniz

CDN birçok webmaster tarafından bilinen popüler bir kelime kavramıdır. Sitenizin kaynaklarını farklı sunucu lokasyonlarına dağıtım gerçekleştirerek en yakını hangisi ise sitenizi ona bağlatmaktadır ki bu işlem sitenizi hızlandırmada son derece işe yaramaktadır. CDN kullanımı ve kurulumu ile alakalı bir sürü google üzerinde blogger yazısı bulabilir ve uygun adımları gerçekleştirerek işlemleri tamamlayabilirsiniz.

 

Sitenizin Temasına / Scriptine Dikkat Etmelisiniz

Genel olarak bazı temalar çok profesyonel ve gelişmiş siteler için optimize edildikleri için genel olarak bazen bazı sitelere yüklendiğinde çok ağır geldikleri için siteyi çok zorlamaktadırlar. Siteyi çok zorlamakla birlikte kullanıcı da bu yavaşlıktan şikayet ettiği için maallesef ziyaretçi kaybı ve yavaşlığı aynı anda yaşamanız bir hayli kötü olacaktır. WordPress Tema arşivinde genel olarak detaylı bir arama yaparsanız güzel temaları bulabileceğinize inanıyorum ki gerçekten bazı yapımcılar güzel işler çıkarıyor bu konuda.

 

Web sitenizi hızlandırma konusunda sizlere kendi görüşlerim ve incelemelerim sonucunda 7 farklı madde hazırlamış bulunmaktayım ki bunları gerçekleştirdiğiniz taktirde %100 olumlu sonuç alacaksınızdır. Çünkü genel bir madde hazırlaması yaptığım için hemen hemen herkesin gerçekleştirmiş olduğu ve dikkat ettiği unsurları eklediğimden dolayı bu şekilde konuşuyorum.

Genel olarak site hızlandırma işlemlerimiz bu kadardı ki sizlerin de görüşleri hem sitemizin gelişmesi açısından hem de kendimi geliştirme açısından önemli bir unsurdur. Sizlerde kendi site hızlandırma işlemlerinizi veya uygulayıp olumlu sonuç aldığınız işlemleri aşağıda bulunan yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşabilir ve bizleri bu şekilde bilgilendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu