Wordpress Tema Türkçeleştirme Yöntemi (Görsel Anlatımlı) - Teknolobit
Wordpress

WordPress Tema Türkçeleştirme Yöntemi (Görsel Anlatımlı)

WordPress sitenizin teması bir kullanıcıyı sitenizde tutma ve etkileme hususunda çok önemli bir yer taşımaktadır. Temanızı yeri geliyor yabancı kaynaklardan elde ederken bazen de Türk kaynaklardan alabiliyoruz. Maallesef Türkiye’den alma bir tema da bile sağında solunda İngilizce yazan yabancı kelimeler, cümleler bizleri karşılayabiliyor. Aşağıda bulunan işlemler ile birlikte wordpress tema türkçeleştirme kolaylıkla yapabileceksinizdir.

Bizlerde sizlere bu yazımızda en kolay tema türkçeleştirme yöntemini anlatmak istedik ki hepsini tek tek görseller halinde sizlerle paylaşacağız.

Temanızı Türkçeye çevirme işleminde temanızın tamamı veya bir kısmı ingilizce olmalı gibi bir düşünceniz olmamalı ki hiç yabancı bir kelime olmasa bile eklentiyi çalıştırma imkanınız bulunacaktır. İşlemleri basit ve özet bir şekilde geçmeye çalışacağım ki bu şekilde daha kolay ve sizleri sıkmayacak bir şekilde olacaktır. İsterseniz hemen daha fazla uzatmadan asıl konumuz olan wordpress tema türkçeleştirme işleminin adımlarına hızlıca geçiş yapalım.

Wordpress Tema Türkçe Yapma

  • İlk olarak site panelinden Eklenti Ekle bölümüne tıklayın ve arama kısmına Loco Translate yazın. Kurulum işlemlerini gerçekleştirdikten sonra etkinleştir diyerek ekentiyi açın.
  • Açıldıktan sonra karşınıza aşağıda ki gibi bir tablo gelecektir. Sizlerde Türkçe seçeneği eğer temanız full yabancı ise gözükmeyecektir, onun bir önemi yok zaten. Sizlerde orada ne gözüküyorsa Düzenle butonuna tıklayarak ekranın gelmesini bekleyin.
  • Karşınızda iki adet tablo gelecektir ki sol taraf Sitenizin orjinal metinleri iken sağ taraf sizin çeviri yapacağınız bölümdür. Şöyle ki Sol tarafta YES yazıyorsa siz onun sağ taraftaki karşılığına EVET yazacaksınız. İşlemler bu kadar basit bir şekilde dönmektedir. Hemen aşağıda bulunan resimde örneklerini atıyorum.

Sitenizin teması çevirili değil ise sağ taraftaki karşılığı sizlerde boş olacaktır ki anlattığım adımlar doğrultusunda hepsini tek tek çeviri yaparak doldurabilirsiniz. Bir tık karışık gibi gelebilir ama emin olun bir kelimeyi Türkçe hale getirmek 10 saniyenizi ancak almaktadır.

Ayrıca bkz: Telefondan Kendi Numaranı Öğrenme

Tema çeviri yöntemleri işlem olarak 2-3 farklı yolla daha yapılmaktadır ki sitenizi en baştan ve kolay bir şekilde çevirmek istiyorsanız bu eklenti birebir yazılımdır.

Sizlerde eğer ilk başta dil seçeneği olarak 2-3 tane farklı dil seçeneği çıkarsa hepsini silerek yeniden kendiniz en baştan da oluşturma imkanınız bulunmaktadır. Bu eklentiyi paylaşma amacım ise zaten sizlere çok güzel incelikler ve kolaylıklar sunduğu içindir. Sizlerde sonuçlarınızı olumlu veya olumsuz olarak bizlerle paylaşmak isterseniz aşağıda bulunan yorum kısmına yazabilir ve bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu