WordPress Veritabanı Oluşturma [2021]

 WordPress Veritabanı Oluşturma [2021]

Binlerce kişinin kullanmış olduğu yazılımlardan bir tanesi olan wordpress, bildiğiniz üzere web sitesi ve blog sitesi açmak isteyen kişilerin kullanış olduğu harika bir araçtır. Bu yazımızda sizlere internet üzerinde çok fazla konusu olmayan veritabanı oluşturma ile alakalı bilgilendirme yaparak yardımcı olmaya çalışacağız.


WordPress üzerinde site oluşturanlar bildiğiniz üzere hosting ile kurulum sağlandığında cPanel adında bir yönetim bölümü açılmaktadır ki işte buradan sitemize veritabanı oluşturacağız. Dilerseniz lafı daha fazla uzatman wordpress veritabanı oluşturma konumuza geçerek bizleri hangi adımların beklediğine göz atabilir ve kendi sitenizde işlemlere başlayabilirsiniz.

WordPress Veritabanı Oluşturma 

Bu işlemler için ilk olarak hosting firmanızdan cPanel giriş bilgilerinizi almanız gerekmektedir ki aksi taktirde işlemi yapamazsınız.

  • İlk olarak sitemizin cPanel bölümüne giriyoruz.
  • Panel bölümünde Veritabanları kısmından MySQL® Veritabanı Sihirbazı‘na tıklıyoruz.
  • Karşımıza çıkan ekranda bulunan boşluğa Veritabanı İsmini yazarak İlerle diyoruz.
  • Veritabanınıza Kullanıcı adı ve Şifre oluşturarak Kullanıcı Oluştur butonuna tıklıyoruz.
  • Karşınıza Ayrıcalıklar adında bir tablo gelecektir, buradan kendinize göre veritabanınızın erişimlerinin izinlerini ayarlabilirsiniz.

Bu işlemleri uyguladığınız taktirde artık sitenizin veritabanı oluşturma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Yazılı olarak anlatımlarda zorlanan kişiler için birde görsel şekilde anlatım paylaşmak istedim ki bu sayede veritabanı oluşturmada zorluk çekmeden daha basit bir şekilde işlemlerinizi uygulayabilirsiniz.

WordPress Veritabanı Oluşturma [Görsel Anlatım]

Yukarıda anlatmış olduğum adımları tam olarak gerçekleştirdiğiniz taktirde sitenizin artık bir veritabanı olacaktır ki bu işlemi istediğiniz kadar yapabilme imkanınız bulunmaktadır. Oluşturmuş olduğunuz veritabanının kullanıcı adını ve şifresini unutmamanız gerekmektedir ki herhangi bir işlem vs yaparken karşınıza çıktığında problem yaşamamanız için.

Bu yazımızda wordpress veritabanı nasıl oluşturulur, cpanel veritabanı oluşturma gibi soru başlıklarına çözüm yollarını sizlere anlattık ki umarım faydalı bir yazı olmuştur. Aşağıda bulunan yorum kısmına konu ile alakalı yorumlarınızı yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın